Bine ai venit, Vizitator
Username: Password:

SUBIECT: Europa League

Europa League acum 7 ani 4 luni #9555

Europa League a inceput pe 2 iulie 2009.

UEFA a prezentat, la Bordeaux, un nou logo, galben si rosu, si un nou nume pentru Cupa UEFA, care a devenit ''UEFA Europa League''.



Aceasta schimbare insoteste reforma cupelor europene efectuata de catre UEFA si care va intra in vigoare incepand din sezonul viitor, 2009/2010, cu o faza a grupelor cu 48 de echipe si meciuri tur-retur.

Aceasta reforma a Cupei UEFA, care este insotita si de modificari la Liga Campionilor incepand din 2009/2010, are ca scop deschiderea competitiilor europene pentru echipele din tarile mai mici.

Noul Format

Turul 1 (ultimul inainte de grupe) devine turul 4 preliminar.

In faza grupelor vor participa 48 de echipe impartite in 12 grupe de cate 4. Primele 2 din clasament se vor califica in saisprezecimile de finala unde li se vor alatura echipele clasate pe locul 3 in Liga Campionilor.

Detinatoarea trofeului va fi singura formatie calificata direct in faza grupelor.

Tururile preliminare sunt impartite in 4 runde. Vor fi 37 de locuri in plus fata de formatul precedent deoarece Cupa UEFA Intertoto se desfiinteaza.

Echipele invinse in ultimele 2 tururi preliminare din Liga Campionilor se califica in ultimul tur preliminar si in faza grupelor din UEFA Europa League.

Partidele se vor desfasura joia (si miercurea in saptamanile exclusive UEFA Europa League) in general la ora 20:05 sau 22:05.

Finala se va juca intr-o zi de miercuri de la ora 21:45.

Faza grupelor si fazele eliminatorii

In faza grupelor participa 48 de echipe:
- Detinatoarea trofeului - FC Sahtior Donetk
- 37 castigatoare din turul 4 preliminar (Q4)
- 10 invinse in turul 4 preliminar al Ligii Campionilor

Cele 48 de echipe se impart in 12 grupe de cate 4. Primele 2 echipe din fiecare grupa la sfarsitul celor 6 etape se califica in saisprezecimile de finala unde li se alatura echipele clasate pe locul 3 in grupele Ligii Campionilor.

ProTV si Telesport vor transmite alternativ meciurile din Liga.

Site oficial www.uefa.com
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 7 ani 4 luni #9556

Meciurile din turul 3 preliminar al Europa League

Sarajevo/Spartak Trnava - Zestafoni/Helsingborg
Frederikstad - Lech Poznan
Differdange/Rijeka - Metalist Harkov
Naftan/Gent - AS Roma
FC Vaslui - Omonia/HB Torshavn
Aalborg/Slavija - MFK Kosice
IFK Goteborg - Hapoel Tel-Aviv
PSV - Cherno More Varna/Iskra-Stali
Metalurg Donetk/MTZ Minsk/IB Ljubljana
Valerenga - PAOK Salonic
APOP - Rapid Viena/Vllaznia
Honka/Bangor - Rosenborg/Qarabag
Falkirk/Vaduz - Slovan Liberec
St Patrick's - Valletta - Krylya Sovetov Samara
Suduva/Randers - HSV Hamburg
Dinamo Minsk/Tromso - Macedonja Milano/Slaven Koprivnica
Brondby/Flora - Legia Varsovia/Olimpi Rustavi
Vojvodina Novi Sad - Austria Viena
TSKA Sofia - Skonto Riga/Derry City
Steaua/Ujpest - Flamurtari/Motherwell
Zilina/Dacia Chisinau - Hajduk Split
Sporting Braga - Elfsborg/Haladas
Aberdeen - Sigma Olomuc/Fram
Crusaders/Rabotnicki - Odense
Sevojno/FBK Kaunas - OSC Lille
Anorthosis/Petrovac - Sturm Graz/Brijeg
Fenerbahce - Honved
Bnei Yehuda/Dinaburg - Zimbru Chisinau/Pacos Ferreira
Club Brugge - ND Gorica/Lahti
Athletic Bilbao - Young Boys Berna
KR/Larissa - FC Basel/Santa Coloma
Tobol/Galatasaray - Sliema/Maccabi Netanya
Metalurg Ljepajas/Dinamo Tbilisi - Rudar Velenje/Steaua Rosie Belgrad
Juvenes/Dogana/Polonia Varsovia - NAC Breda/Gandzasar
FK Vetra/HJK Helsinki - Fulham

Meciurile tur se vor juca pe 30 iulie iar returul va avea loc pe 6 august
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 7 ani 3 luni #10379

: ( un dinamovist ) vreau in numele tuturor dinamovistilor sa Multumesc tuturor romanilor in special stelistilor care au sustinut aseara pe Dinamo RESPECT bafta allromanian teams
  • delfinashu
  • Avatarul lui delfinashu
  • Deconectat
  • Elite Member
  • invatza sa razi chiar daca sufletul tau plange..
  • Posts: 192
  • Thank you received: 12
  • Karma: 4
Ce-i foloseste omului sa castige lumea intreaga daca-si pierde sufletul?
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 7 ani 3 luni #10569

Grupele in care joaca echipe romanesti

Grupa A:

- Ajax
- Anderlecht
- Dinamo Zagreb
- FC Timisoara

Grupa F:

- Panathinaikos
- Galatasaray
- Dinamo
- Sturm Graz

Grupa H:

- Steaua
- Fenerbahce
- Twente
- Sheriff Tiraspol

Grupa K:

- PSV Eindhoven
- FC Copenhaga
- Sparta Praga
- CFR Cluj

Celelalte grupe:

Grupa B: Valencia, Lille, Slavia Praga, Genoa

Grupa C: Hamburg, Celtic, Hapoel Tel-Aviv, Rapid Viena

Grupa D: Sporting Lisabona, SC Heerenveen, Hertha Berlin, Ventspils

Grupa E: AS Roma, FC Basel, Fulham, CSKA Sofia

Grupa G: Villareal, Lazio, Levski Sofia, Salzburg

Grupa I: Benfica, Everton, AEK Atena, BATE Borisov

Grupa J: Sahtior, Brugge, Partizan Belgrad, Toulouse

Grupa L: Bremen, Austria Viena, Athletic Bilbao, Nacional
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 7 ani 3 luni #10570

Programul romanilor in Europa League:

Steaua, fara fani in primul meci - cu Seriff, in Ghencea/ FC Timisoara debuteaza pe terenul lui Ajax

17 septembrie

Grupa A: Ajax Amsterdam - FC Timisoara 20:00

Grupa F: Sturm Graz - Dinamo 20:00

Grupa H: Steaua - Serif Tiraspol 22:05

Grupa K: CFR Cluj - Copenhaga 22:05

1 octombrie

Grupa A: FC Timisoara - Dinamo Zagreb 22:05

Grupa F: Dinamo - Panathinaikos 22:05

Grupa H: Twente - Steaua 20:00

Grupa K: PSV Eindhoven - CFR Cluj 20:00

22 octombrie

Grupa A: FC Timisoara - Anderlecht 22:05

Grupa F: Galatasaray - Dinamo 22:05

Grupa H: Steaua - Fenerbahce 20:00

Grupa K: Sparta Praga - CFR Cluj 20:00

5 noiembrie

Grupa A: Anderlecht - Timisoara 20:00

Grupa F: Dinamo - Galatasaray 20:00

Grupa H: Fenerbahce - Steaua 22:05

Grupa K: CFR Cluj - Sparta Praga 22:05

2/3 decembrie

Grupa A: FC Timisoara - Ajax Amsterdam 22:05

Grupa H: Serif Tiraspol - Steaua 20:00

3 decembrie

Grupa F: Dinamo - Sturm Graz 22:05

Grupa K: FC Copenhaga - CFR Cluj

Etapa 6 - 16/17 decembrie

16 decembrie

Grupa F: Panathinaikos - Dinamo 20:00

Grupa K: CFR Cluj - PSV Eindhoven 22:05

17 decembrie

Grupa A: Dinamo Zagreb - FC Timisoara 20:00

Grupa H: Steaua - Twente 22:05
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 7 ani 2 luni #10802

Rezultate inregistrate in partidele disputate, joi, in prima etap a grupelor Ligii Europa:

Grupa A:

Ajax Amsterdam (Olanda) - FC Timisoara (Romania) 0-0
Dinamo Zagreb (Croatia) - Anderlecht Bruxelles (Belgia) 0-2

Grupa B:

OSC Lille (Franta) - FC Valencia (Spania) 1-1
Genoa (Italia) - Slavia Praga (Cehia) 2-0

Grupa C:

Hapoel Tel-Aviv (Israel) - Celtic Glasgow (Scotia) 2-1
Rapid Viena (Austria) - Hamburger SV (Germania) 3-0

Grupa D:

Hertha Berlin (Germania) - FK Ventspils (Letonia) 1-1
SC Heerenveen (Olanda) - Sporting Lisabona (Portugalia) 2-3

Grupa E:

TSKA Sofia (Bulgaria) - Fulham (Anglia) 1-1
FC Basel (Elvetia) - AS Roma (Italia) 2-0

Grupa F:

Panathinaikos Atena (Grecia) - Galatasaray Istanbul (Turcia) 1-3
Sturm Graz (Austria) - Dinamo Bucuresti (Romania) 0-1

Grupa G:

Lazio Roma (Italia) - Red Bull Salzburg (Austria) 1-2
Villarreal (Spania) - Levski Sofia (Bulgaria) 1-0

Grupa H:

Steaua Bucuresti (Romania) - Serif Tiraspol (Moldova) 0-0
Fenerbahce Istanbul (Turcia) - Twente Enschede (Olanda) 1-2

Grupa I:

Benfica Lisabona (Portugalia) - BATE Borisov (Belarus) 2-0
Everton (Anglia) - AEK Atena (Grecia) 4-0

Grupa J:

FC Bruges (Belgia) - Sahtior Donetk (Ucraina) 1-4
Partizan Belgrad (Serbia) - Toulouse (Franta) 2-3

Grupa K:

Sparta Praga (Cehia) - PSV Eindhoven (Olanda) 2-2
CFR Cluj (Romania) - FC Copenhaga (Danemarca) 2-0

Grupa L:

Athletic Bilbao (Spania) - Austria Viena (Austria) 3-0
Nacional Madeira (Portugalia) - Werder Bremen (Germania) 2-3
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 7 ani 2 luni #10804

FORZZA DINAMO BRAVO TIMISOARA SI CFR CLUJ
dinamo_2_avatare_ro_1_.jpg
  • delfinashu
  • Avatarul lui delfinashu
  • Deconectat
  • Elite Member
  • invatza sa razi chiar daca sufletul tau plange..
  • Posts: 192
  • Thank you received: 12
  • Karma: 4
Ce-i foloseste omului sa castige lumea intreaga daca-si pierde sufletul?
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 7 ani 2 luni #11209

Iata rezultatele inregistrate joi:

Grupa A
Anderlecht - Ajax 1-1 (Leager '85 / Rommedahl '73)
FC Timisoara - Dinamo Zagreb 0-3 (Badelj '8, Sammir '52, Morales '59)

Clasament: 1. Anderlecht - 4p, 2. Dinamo Zagreb - 3p, 3. Ajax - 2p, 4. Timisoara 1p.

Grupa B
Slavia Praga - Lille 1-5 (Belaid '6 - penalti / Suchy '47 - autogol, Frau '71, Gervinho '85 si '90, Souquet '88)
Valencia - Genoa 3-2 (Silva '52, Zigici '56, Villa '81 - penalti / Floccari '41, Kharja '63 - penalti)

Clasament: 1. Valencia - 4p, 2. Lille - 4p, 3. Genoa - 3p, 4. Slavia Praga - 0p.

Grupa C
Hamburg - Hapoel Tel-Aviv 4-2 (Berg '5 si '12, Elia '40, Ze Roberto '78 / Shechter '37, Yeboah '62)
Celtic - Rapid Viena 1-1 (McDonald '28 / Jelavic '4)

Clasament: 1. Rapid Viena - 4p, 2. Hamburg - 3p, 3. Hapoel - 3p, 4. Celtic - 1p.

Grupa D
Sporting Lisabona - Hertha Berlin 1-0 (Silva '17)
Ventspils - Heerenveen 0-0

Clasament: 1. Sporting - 6p, 2, Ventspils - 2p, 3. Heerenveen - 1p, 4. Hertha - 1p.

Grupa E
AS Roma - CSKA Sofia 2-0 (Okaka '19, Perrotta '23)
Fulham - FC Basel 1-0 (Murphy '57)

Clasament: 1. Fulham - 4p, 2. Roma - 3p, 3. Basel - 3p, 4. CSKA - 1p.

Grupa F
Dinamo - Panathinaikos 0-1 (Karagounis '79)
Galatasaray - Sturm Graz 1-1 (Baros '63 / Beichler '45)

Clasament: 1. Galatasaray - 4p, 2. Panathinaikos - 3p, 3. Dinamo - 3p, 4. Sturm - 1p.

Grupa G
Levski Sofia - Lazio 0-4 (Matuzalem '22, Zarate '45, Meghni '67, Rocchi '73)
Red Bull Salzburg - Villarreal 2-0 (Janko '21, Tchoyi '84)

Clasament: 1. Red Bull Salzburg - 6p, 2. Lazio - 3p, 3. Villarreal - 3p, 4. Levski - 0p.

Grupa H
Twente Enschede - Steaua 0-0
Sheriff - Fenerbahce 0-1 (Alex '53)

Clasament: 1. Twente - 4p, 2. Fenerbahce - 3p, 3. Steaua - 2p, 4. Sheriff - 1p.

Grupa I
AE Atena - Benfica 1-0 (Majstorovic '43)
BATE Borisov - Everton 1-2 (Likhtarovich '16 / Fellaini '68, Cahil '77)

Clasament: 1. Everton - 6p, 2. AEK Atena - 3p, 3. Benfica - 3p, 4. BATE - 0p.

Grupa J
Sahtior Donetk - Partizan Belgrad 4-1 (Lomic '24 - autogol, Adriano '38, Jadson '55, Rakitskiy '67 / Ljajic '87)
Toulouse - FC Brugge 2-2 (Sissoko '55, Cignac '84 / Akpala '53, Perisic '90)

Clasament: 1. Sahtior - 6p, 2. Toulouse - 4p, 3. FC Brugge - 1p, 4. Partizan - 0p.

Grupa K
FC Copenhaga - Sparta Praga 1-0 (N'Doye '25)
PSV Eindhoven - CFR Cluj 1-0 (Bakkal '9)

Clasament: 1. PSV - 4p, 2. CFR Cluj - 3p, 3. Copenhaga - 3p, 4. Sparta Praga - 1p.

Grupa L
Werder Bremen - Atletico Bilbao 3-1 (Hunt '18, Martins '41, Frings '90 - penalti / Llorente '90)
Austria Viena - Nacional Madeira 1-1 (Schumacher '77 / Micael '35)

Clasament: 1. Werder - 6p, 2. Bilbao - 3p, 3. Nacional - 1p, 4. Autria Viena - 1p.

Urmatoarea etapa a grupelor Europa League va avea loc pe 22 octombrie.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 7 ani 1 lună #12028

22 octombrie... cifra mea :angry: off, putem spune deja ca toate echipele din grupele Ligii Europa au cam dezamagit in primele trei etape, nici una nefiind intr-o pozitie care sa dea sperante foarte mari la calificarea mai departe.



Steaua - Fener 0-1

Steaua a dezamagit de la start, cu egalul cu outsidera grupei, a continuat cu alt egal mai onorabil afara cu Twente si azi a pierdut acasa.

Locul 4, cu 2 puncte si golaveraj 0-1, un singur meci acasa in retur cu Twente. Pe primul loc Fener cu 6 puncte, revenindu-si dupa sincopa din prima etapa acasa cu Twente, apoi Twente si Sheriff, care a batut-o azi pe Twente, tot cu 4.

Calificare probabila doar cu egal la turci si doua victorii cu Sheriff si Twente, sigura doar cu trei victorii.

Sparta - CFR 2-0

CFR Cluj a inceput bine cu danezii, apoi a pierdut greu la Eindhoven si clar azi contra Spartei Praga.

Locul 3 cu 3 puncte, golaveraj 2-3, doua meciuri acasa in retur intr-o grupa in care doar PSV a facut un punct in deplasare pana acum. PSV are 7, Sparta 4, iar Copenhaga 3 ca si CFR.

Calificare probabila cu victorie in retur cu Sparta si cate un punct cu Copenhaga si PSV, sigura doar cu doua victorii acasa si un egal in deplasare.

Galata - Dinamo 4-1

Dinamo a inceput pe val, cu victorie in deplasare, apoi a pierdut acasa cu Pao si a fost distrusa azi de Galata.

Locul 3 cu 3 puncte, golaveraj 2-5, doua meciuri acasa in retur. Galata cu 7 si Pao cu 6 sunt favoritele grupei, in timp ce Sturm pare iesita din calcule cu doar un punct.

Calificare probabila cu victorii acasa si egal in deplasare, sigura doar cu trei victorii (sau doua victorii si egal cu Pao, dar macar 3-0 in returul cu Galata)

Timisoara - Anderlecht 0-0

Timisoara a scos un egal eroic la Amsterdam, apoi s-a facut de ras in fata croatilor, acum a scos iar doar un egal cu Anderlecht.

Doua puncte si ultimul loc, golaveraj 0-3, un singur joc acasa cu Ajax. Olandezii si Anderlecht au cate 5 puncte, Dinamo Zagreb are 3.

Calificare probabila cu victorii cu Anderlecht si Ajax, si sigura daca la astea se adauga egal la Zagreb in ultima etapa.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Ultima editare: acum 7 ani 1 lună by daniel. Motiv: edit
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 7 ani 1 lună #12494

Joi s-a disputat cea de-a patra etapa a grupelor Europa League.

Iata rezultatele inregistrate:

Grupa A

Anderlecht - FC Timisoara 2-1 (Suarez 29'-penalti, Bousouffa 69' / Parks 51')
Dinamo Zagreb - Ajax 0-2 (Pantelici 14', De Zeeuw 45')

Clasament:
1.Anderlecht 8p (6-2)
2.Ajax 8p (5-2)
3.TIMISOARA 2p (1-6)
4.Zagreb 0p (4-6)*

*Dinamo Zagreb a fost penalizata cu 3 puncte in urma unei decizii UEFA.

Grupa B

Slavia Praga - Valencia 2-2 (Janda 79', Grajciar 82' / Joaquin 22'-penalti, Maduro 47')
Genoa - OSC Lille 3-2 (Palacio 14', Crespo 58', Sculli 90' / Frau 76', Gervinho 84')

Clasament:
1.Lille 7p (11-5)
2.Valencia 6p (7-6)
3.Genoa 6p (7-8)
4.Slavia 2p (4-10)

Grupa C

Rapid Viena - Hapoel 0-3 (Yadin 13', Vermouth 65', Natcho 70')
Hamburg - Celtic 0-0

Clasament:
1.Hapoel 9p (12-6)
2.Hamburg 7p (5-5)
3.Rapid Viena 4p (5-9)
4.Celtic 2p (2-4)

Grupa D

Heerenveen - Hertha 2-3 (Papadopulos 4' si 36' / Domovciski 21' si 52', Wichniarek 90')
Sporting - Ventspils 1-1 (Saleiro 22' / Zamperini 15')

Clasament:
1.Sporting 10p (7-4)
2.Heerenveen 4p (5-6)
3.Hertha 4p (4-5)
4.Ventspils 3p (3-4)

Grupa E

FC Basel - TSKA Sofia 3-1 (Gelabert 35', Frei 41'-penalti si 67' / Yanchev 61')
AS Roma - FC Fulham 2-1 (Riise 69', Okaka 76' / Kamara 19')

Clasament:
1.Basel 6p (4-1)
2.Fulham 5p (3-2)
3.Roma 4p (3-3)
4.TSKA Sofia 1p (1-5)

Grupa F

DINAMO - Galatasaray 0-3 (Kewell 22', Nonda 24', Topal 55')
Sturm Graz - Panathinaikos 0-1 (Katsouranis 70')

Clasament:
1.Galatasaray 10p (11-3)
2.Panathinaikos 9p (4-3)
3.DINAMO 3p (2-8)
4.Sturm Graz 1p (1-4)

Grupa G

Levski Sofia - Salzburg 0-1 (Schiemer 90')
Villarreal - Lazio Roma 4-1 (Pires 2' si 15'-penalti, Cani 13', Rossi 83'-penalti /

Zarate 72')

Clasament:
1.Salzburg 12p (6-1)
2.Lazio Roma 6p (8-7)
3.Villarreal 6p (6-5)
4.Levski 0p (0-7)

Grupa H

Twente - Sheriff Tiraspol 2-1 (Stoch 8' si 89' / Tiote 68'-autogol)
Fenerbahce - Steaua 3-1 (Santos 15', Bilica 51', Alex 67' / Kapetanos 38')

Clasament:
1.Fenerbahce 9p (6-3)
2.Twente 7p (4-4)
3.Sheriff 4p (3-3)
4.STEAUA 2p (1-4)

Grupa I

Everton - Benfica 0-2 (Saviola 63', Cardozo 76')
AEK Atena - BATE Borisov 2-2 (Blanco 1', Manduca 38' / Rodionov 17', Volodko 25')

Clasament:
1.Benfica 9p (9-1)
2.Everton 6p (6-8)
3.BATE Borisov 4p (5-7)
4.AEK Atena 4p (4-8)

Grupa J

Toulouse - Sahtior 0-2 (Adriano 50', Gai 64')
Partizan Belgrad - FC Brugge 2-4 (Ljajici 52', Washington 66' / Perisici 28', Kouemaha 36', Kouemaha 57', Odjidja Ofoe 74')

Clasament:
1.Sahtior 12p (14-2)
2.FC Brugge 7p (9-8)
3.Toulouse 4p (5-10)
4.Partizan 0p (5-13)

Grupa K

FC Copenhaga - PSV 1-1 (Gronkjaer 40'-penalti / Dzsudzsak 72')
CFR Cluj - Sparta Praga 2-3 (Traore 25', Dubarbier 89' / Holenda 6' si 13', Wilfried 90')

Clasament:
1.PSV 8p (5-3)
2.Sparta 7p (7-5)
4.Copenhaga 4p (2-4)
3.CFR CLUJ 3p (4-6)

Grupa L

Werder - Austria Viena 2-0 (Borowski 81', Almeida 84')
Nacional - Athletic Bilbao 1-1 (Edgar 64'-penalti / Etxeberia 85'-penalti))

Clasament:
1.Werder 10p (10-5)
2.Athletic 7p (7-5)
3.Nacional 2p (5-7)
4.Austria Viena 2p (3-8)
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 7 ani 6 zile #13644

Rezultatele si clasamentul grupelor din Liga Europa

Grupa A

FC Timisoara - Ajax Amsterdam 1-2 (Goga '2 / Suarez '8, Pantelici '46)
Anderlecht Bruxelles - Dinamo Zagreb 0-1 (Slepicka '58)

Clasament:
1. Ajax Amsterdam - 11 puncte
2. Anderlecht Bruxelles - 8 puncte
3. Dinamo Zagreb - 6 puncte
4. FC Timisoara - 2 puncte

Grupa B

FC Valencia - OSC Lille 3-1 (Joaquin '3, '32, Mata '52 / Chedjou '90+1)
Slavia Praga - Genoa 0-0

Clasament:
1. FC Valencia - 9 puncte
2. OSC Lille - 7 puncte
3. Genoa - 7 puncte
4. Slavia Praga - 3 puncte

Grupa C

Celtic Glasgow - Hapoel Tel-Aviv 2-0 (Samaras '23, Robson '68)
Hamburger SV - Rapid Viena 2-0 (Jansen '47, Berg '53)

Clasament:
1. Hamburger SV 10 puncte
2. Hapoel Tel-Aviv 9 puncte
3. Celtic Glasgow 5 puncte
4. Rapid Viena 4 puncte

Grupa D:

Ventspils - Hertha 0-1 (Raffael 12')
Sporting - Heerenveen 1-1 (Grim 91' - Assaidi 47')

Clasament:
1 Sporting 11 puncte
2 Hertha 7
3 Heerenveen 5
4 Venspils 5

Grupa E:

Fulham - CSKA Sofia 1-0 (Gera 15')
AS Roma - FC Basel 2-1 (Totti 32' pen, Vucinic 59' - Huggel 18')

Clasament:
1 AS Roma 10
2 Basel 9
3 Fulham 8
4 CSKA Sofia 1

Grupa F:

Dinamo - Sturm Graz 2-1 (M. Niculae 42', 57' - Sonnleitner 5')
Galatasaray - Panathinaikos 1-0 (Gilberto 50' autogol)

Clasament:
1 Galatasaray (12-3) 12 puncte
2 Panathinaikos (4-4) 9
3 Dinamo (4-9) 6
4 Sturm Graz (1-4) 1

Grupa G:

Red Bull Salzburg - Lazio Roma 2-1 (Afolabi '52, Tchoyi '78 / Foggia '57)
Levski Sofia - Villarreal 0-2 (Spania)

Clasament:
1. Red Bull Salzburg - 15 puncte
2. Villarreal - 9 puncte
3. Lazio Roma - 6 puncte
4. Levski Sofia - 0 puncte

Grupa H:

Serif Tiraspol - Steaua Bucuresti 1-1 (Diedhiou '83 / Toja '87)
Twente Enschede - Fenerbahce Istanbul 0-1 (Lugano '71)

Clasament:
1. Fenerbahce (deja calificata) - 12 puncte
2. FC Twente - 7 puncte
3. FC Serif - 5 puncte
4. FC Steaua - 3 puncte

Grupa I:

BATE Borisov - Benfica Lisabona 1-2 (Miguel Vitor '68 (autogol) / Saviola '46, Coentrao '63)
AEK Atena - Everton 0-1 (Bilialetdinov '6)

Clasament:
1. Benfica Lisabona 12 puncte
2. Everton 9 puncte
3. BATE Borisov 4 puncte
4. AEK Atena 4 puncte

Grupa J:

Sahtior - Brugge 0-0
Toulouse - Partizan 1-0 (Braaten 54')

Clasament:
1 Sahtior 13
2 Brugge 8
3 Toulouse 7
4 Partizan 0

Grupa K:

PSV - Sparta Praga 1-0 (Reis 91')
Copenhaga - CFR Cluj 2-0 (Vingaard 37', N'Doye 43')

Clasament:
1. PSV Eindhoven 11p
2. Sparta Praga 7p
3. FC Copenhaga 7p
4. CFR Cluj 3p

Grupa L:

Austria Viena - Athletic Bilbao 0-3 (Llorente 19', 84', San Jose 62')
Werder - Madeira 4-1 (Rosenberg 31', 34', Moreno 84', Marin 92 ' - Micael 61')

Clasament:
1 Werder 13
2 Bilbao 10
3 Madeira 2
4 Austria Viena 2

Meciurile din etapa a VI-a, ultima, a grupelor Ligii Europa sunt programate pe 16 si 17 decembrie.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 7 ani 6 zile #13645

Rezultatele si clasamentul grupelor din Liga Europa

Grupa A

FC Timisoara - Ajax Amsterdam 1-2 (Goga '2 / Suarez '8, Pantelici '46)
Anderlecht Bruxelles - Dinamo Zagreb 0-1 (Slepicka '58)

Clasament:
1. Ajax Amsterdam - 11 puncte
2. Anderlecht Bruxelles - 8 puncte
3. Dinamo Zagreb - 6 puncte
4. FC Timisoara - 2 puncte

Grupa B

FC Valencia - OSC Lille 3-1 (Joaquin '3, '32, Mata '52 / Chedjou '90+1)
Slavia Praga - Genoa 0-0

Clasament:
1. FC Valencia - 9 puncte
2. OSC Lille - 7 puncte
3. Genoa - 7 puncte
4. Slavia Praga - 3 puncte

Grupa C

Celtic Glasgow - Hapoel Tel-Aviv 2-0 (Samaras '23, Robson '68)
Hamburger SV - Rapid Viena 2-0 (Jansen '47, Berg '53)

Clasament:
1. Hamburger SV 10 puncte
2. Hapoel Tel-Aviv 9 puncte
3. Celtic Glasgow 5 puncte
4. Rapid Viena 4 puncte

Grupa D:

Ventspils - Hertha 0-1 (Raffael '12)
Sporting - Heerenveen 1-1 (Grim 91' - Assaidi '47)

Clasament:
1 Sporting 11 puncte
2 Hertha 7
3 Heerenveen 5
4 Venspils 5

Grupa E:

Fulham - CSKA Sofia 1-0 (Gera '15)
AS Roma - FC Basel 2-1 (Totti 32' pen, Vucinic 59' - Huggel '18)

Clasament:
1 AS Roma 10
2 Basel 9
3 Fulham 8
4 CSKA Sofia 1

Grupa F:

Dinamo - Sturm Graz 2-1 (M. Niculae 42', 57' - Sonnleitner '5)
Galatasaray - Panathinaikos 1-0 (Gilberto 50' autogol)

Clasament:
1 Galatasaray (12-3) 12 puncte
2 Panathinaikos (4-4) 9
3 Dinamo (4-9) 6
4 Sturm Graz (1-4) 1

Grupa G:

Red Bull Salzburg - Lazio Roma 2-1 (Afolabi '52, Tchoyi '78 / Foggia '57)
Levski Sofia - Villarreal 0-2 (Spania)

Clasament:
1. Red Bull Salzburg - 15 puncte
2. Villarreal - 9 puncte
3. Lazio Roma - 6 puncte
4. Levski Sofia - 0 puncte

Grupa H:

Serif Tiraspol - Steaua Bucuresti 1-1 (Diedhiou '83 / Toja '87)
Twente Enschede - Fenerbahce Istanbul 0-1 (Lugano '71)

Clasament:
1. Fenerbahce (deja calificata) - 12 puncte
2. FC Twente - 7 puncte
3. FC Serif - 5 puncte
4. FC Steaua - 3 puncte

Grupa I:

BATE Borisov - Benfica Lisabona 1-2 (Miguel Vitor '68 (autogol) / Saviola '46, Coentrao '63)
AEK Atena - Everton 0-1 (Bilialetdinov '6)

Clasament:
1. Benfica Lisabona 12 puncte
2. Everton 9 puncte
3. BATE Borisov 4 puncte
4. AEK Atena 4 puncte

Grupa J:

Sahtior - Brugge 0-0
Toulouse - Partizan 1-0 (Braaten '54)

Clasament:
1 Sahtior 13
2 Brugge 8
3 Toulouse 7
4 Partizan 0

Grupa K:

PSV - Sparta Praga 1-0 (Reis '91)
Copenhaga - CFR Cluj 2-0 (Vingaard 37', N'Doye '43)

Clasament:
1. PSV Eindhoven 11p
2. Sparta Praga 7p
3. FC Copenhaga 7p
4. CFR Cluj 3p

Grupa L:

Austria Viena - Athletic Bilbao 0-3 (Llorente 19', 84', San Jose '62)
Werder - Madeira 4-1 (Rosenberg 31', 34', Moreno 84', Marin 92 ' - Micael '61)

Clasament:
1 Werder 13
2 Bilbao 10
3 Madeira 2
4 Austria Viena 2

Meciurile din etapa a VI-a, ultima, a grupelor Ligii Europa sunt programate pe 16 si 17 decembrie.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 7 ani 6 zile #13646

Rezultatele si clasamentul grupelor din Liga Europa

Grupa A

FC Timisoara - Ajax Amsterdam 1-2 (Goga '2 / Suarez '8, Pantelici '46)
Anderlecht Bruxelles - Dinamo Zagreb 0-1 (Slepicka '58)

Clasament:
1. Ajax Amsterdam - 11 puncte
2. Anderlecht Bruxelles - 8 puncte
3. Dinamo Zagreb - 6 puncte
4. FC Timisoara - 2 puncte

Grupa B

FC Valencia - OSC Lille 3-1 (Joaquin '3, '32, Mata '52 / Chedjou '90+1)
Slavia Praga - Genoa 0-0

Clasament:
1. FC Valencia - 9 puncte
2. OSC Lille - 7 puncte
3. Genoa - 7 puncte
4. Slavia Praga - 3 puncte

Grupa C

Celtic Glasgow - Hapoel Tel-Aviv 2-0 (Samaras '23, Robson '68)
Hamburger SV - Rapid Viena 2-0 (Jansen '47, Berg '53)

Clasament:
1. Hamburger SV 10 puncte
2. Hapoel Tel-Aviv 9 puncte
3. Celtic Glasgow 5 puncte
4. Rapid Viena 4 puncte

Grupa D:

Ventspils - Hertha 0-1 (Raffael '12)
Sporting - Heerenveen 1-1 (Grim 91' - Assaidi '47)

Clasament:
1 Sporting 11 puncte
2 Hertha 7
3 Heerenveen 5
4 Venspils 5

Grupa E:

Fulham - CSKA Sofia 1-0 (Gera '15)
AS Roma - FC Basel 2-1 (Totti 32' pen, Vucinic 59' - Huggel '18)

Clasament:
1 AS Roma 10
2 Basel 9
3 Fulham 8
4 CSKA Sofia 1

Grupa F:

Dinamo - Sturm Graz 2-1 (M. Niculae 42', 57' - Sonnleitner '5)
Galatasaray - Panathinaikos 1-0 (Gilberto 50' autogol)



Clasament:
1 Galatasaray (12-3) 12 puncte
2 Panathinaikos (4-4) 9
3 Dinamo (4-9) 6
4 Sturm Graz (1-4) 1

Grupa G:

Red Bull Salzburg - Lazio Roma 2-1 (Afolabi '52, Tchoyi '78 / Foggia '57)
Levski Sofia - Villarreal 0-2 (Spania)

Clasament:
1. Red Bull Salzburg - 15 puncte
2. Villarreal - 9 puncte
3. Lazio Roma - 6 puncte
4. Levski Sofia - 0 puncte

Grupa H:

Serif Tiraspol - Steaua Bucuresti 1-1 (Diedhiou '83 / Toja '87)
Twente Enschede - Fenerbahce Istanbul 0-1 (Lugano '71)

Clasament:
1. Fenerbahce (deja calificata) - 12 puncte
2. FC Twente - 7 puncte
3. FC Serif - 5 puncte
4. FC Steaua - 3 puncte

Grupa I:

BATE Borisov - Benfica Lisabona 1-2 (Miguel Vitor '68 (autogol) / Saviola '46, Coentrao '63)
AEK Atena - Everton 0-1 (Bilialetdinov '6)

Clasament:
1. Benfica Lisabona 12 puncte
2. Everton 9 puncte
3. BATE Borisov 4 puncte
4. AEK Atena 4 puncte

Grupa J:

Sahtior - Brugge 0-0
Toulouse - Partizan 1-0 (Braaten '54)

Clasament:
1 Sahtior 13
2 Brugge 8
3 Toulouse 7
4 Partizan 0

Grupa K:

PSV - Sparta Praga 1-0 (Reis '91)
Copenhaga - CFR Cluj 2-0 (Vingaard 37', N'Doye '43)

Clasament:
1. PSV Eindhoven 11p
2. Sparta Praga 7p
3. FC Copenhaga 7p
4. CFR Cluj 3p

Grupa L:

Austria Viena - Athletic Bilbao 0-3 (Llorente 19', 84', San Jose '62)
Werder - Madeira 4-1 (Rosenberg 31', 34', Moreno 84', Marin 92 ' - Micael '61)

Clasament:
1 Werder 13
2 Bilbao 10
3 Madeira 2
4 Austria Viena 2

Meciurile din etapa a VI-a, ultima, a grupelor Ligii Europa sunt programate pe 16 si 17 decembrie.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 6 ani 11 luni #14369

Europa League: Rezultate si clasament

Grupa A
Ajax Amsterdam - Anderlecht Bruxelles 1-3 (Emanuelson 77 / Lukaku 13, 23, Legear 43)
Dinamo Zagreb - FC Timisoara 1-2 (Scutaru 80-autogol / Bucur 67, Goga 84)

Clasament:
1. ANDERLECHT 11p
2. AJAX AMSTERDAM 11p

3. Dinamo Zagreb 6p
4. FC Timisoara 5p.

Grupa B
Lille - Slavia Praga 3-1 (Cabaye 25, Gervinho 40, Obraniak 80 / Vlcek 56)
Genoa - Valencia 1-2 (Crespo 51 / Bruno 45, Villa 90)

Clasament:
1. VALENCIA 12p
2. LILLE 10p

3. Genoa 7p
4. Slavia 3p.

Grupa C
Hapoel Tel-Aviv - Hamburg 1-0 (Yeboah 23)
Rapid Viena - Celtic Glasgow 3-3 (Jelavic 1, 8, Salihi 19 / Fortune 24, 67, McGowan 90)

Clasament:
1. HAPOEL 12p
2. HAMBURG 10p

3. Celtic 6p
4. Rapid Viena 5p.

Grupa D:
Hertha Berlin - Sporting Lisbona 1-0 (Kacar 70)
Heerenveen - Ventspils 5-0 (Vayrynen 55, Elm 58, Sibon 77, 78, Janmaat 88)

Clasament:
1. SPORTING 11p
2. HERTHA 10p

3. Heerenveen 8p
4. Ventspils 3p.

Grupa E:
FC Basel - Fulham 2-3 (Frei 63-penalty, Streller 87 / Zamora 41, 45, Gera 77)
TSKA Sofia - AS Roma 0-3 (Cerci 45+1, 52, Scardina 89)

Clasament:
1. AS ROMA 13p
2. FULHAM 11p

3. FC Basel 9p
4. TSKA Sofia 1p.

Grupa F:
Panathinaikos - Dinamo 3-0 (Rukavina 54, Cisse 80, 85)
Sturm Graz - Galatasaray 1-0 (Beichler 30)

Clasament:
1. GALATASARAY 13p
2. PANATHINAIKOS 12p

3. Dinamo 6p
4. Sturm Graz 4p.

Grupa G
Lazio Roma - Levski Sofia 0-1 (Yovov 61)
Villarreal - FC Salzburg 0-1 (Svento 7)

Clasament:
1. FC SALZBURG 18p
2. VILLARREAL 9p

3. Lazio 6p
4. Levski 3p.

Grupa H
Steaua - Twente Enschede 1-1 (Kapetanos 18 / Stam 35)
Fenerbahce Istanbul - Serif Tiraspol 1-0 (Ugur Boral 15)

Clasament:
1. FENERBAHCE 15p
2. TWENTE ENSCHEDE 8p

3. Serif Tiraspol 5p,
4. Steaua 4p.

Grupa I
Benfica Lisabona - AEK Atena 2-1 (Di Maria 45, 73 / Blanco 84)
Everton - BATE Borisov 0-1 (Iurevich 75)

Clasament:
1. BENFICA 15p
2. EVERTON 9p

3. BATE Borisov 7p
3. AEK Atena 4p.

Grupa J:
FC Bruges - Toulouse 1-0 (Perisic 90+3)
Partizan Belgrad - Sahtior Donetk 1-0 (Diarra 6)

Clasament:
1. SAHTIOR 13p
2. FC BRUGES 11p

3. Toulouse 7p
4. Partizan 3p.

Grupa K:
CFR Cluj - PSV Eindhoven 0-2 (Lazovic 19-penalty, Amrabat 68)
Sparta Praga - FC Copenhaga 0-3 (N´Doye 22, 30, Gronkjaer 54-penalty)

Clasament:
1. PSV EINDHOVEN 14p
2. FC COPENHAGA 10p

3. Sparta Praga 7p
4. CFR Cluj 3p.

Grupa L:
Athletic Bilbao - Werder Bremen 0-3 (C. Pizarro 13, Naldo 20, Rosenberg 36)
Nacional Madeira - Austria Viena 5-1 (Micael 23, 57, Mateus 33, Tomasevic 61, A. Lopes 66 / Schumacher 21)

Clasament:
1. WERDER 16p
2. BILBAO 10p

3. Nacional 5p
4. Austria Viena 2p.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Ultima editare: acum 6 ani 11 luni by daniel. Motiv: edit
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re:Europa League acum 6 ani 11 luni #14370

Europa League, 16-imi de finala

Hertha - Benfica

Everton - Sporting Lisabona

Lille - Fenerbahce

Twente - Werder Bremen

Standard Liege - Sazlburg

Villarreal - Wolfsburg

Hamburg - PSV

Liverpool - Unirea Urziceni

Fulham - Sahtior

Club Brugge - Valencia

Ajax Amsterdam - Juventus

Atletico Madrid - Galatasaray

Panthinaikos - AS Roma

Copenhaga - Olimpique Marseille

Athletic Bilbao - Anderlecht

Rubin Kazan - Hapoel Tel-Aviv.

********

Partidele se vor desfasura pe 18 si 25 februarie. In cazul in care se vor califica, ialomitenii vor intalni invingatoarea din partida Lille - Fenerbahce. :P
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15091
  • Thank you received: 4340
  • Karma: 38
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Aniversari