|
Bine ai venit,
Vizitator
|
|
N-am vazut altul mai spastic decat mine si as vrea sa inteleg care e cauza aparitiei acestui fenomen.Ce sa inteleg,daca nici-un medic nu ma lamureste? Si ce importanta mai are,daca nici remediul nu il au?Fac recuperare de imi iese pe urechi si nimic,medicamente am incercat tot ce e ptr asa ceva si totusi sant tapana,ca un arc.Am orteze sa tin picioarele intinse,cand le scot,genunchii sant tot la piept.As fi vrut sa va sfatuiesc in asemenea cazuri,dar acum intreb eu ''CE SA MAI IAU,CE SA MAI FAC?''
Nu exista nici-un medic sa ma ajute sa ma relaxez,sa pot dormi si eu,sa ma poata imbraca fara sa bombane doamna mama? Ptr toxina botulinica un medic ''amabil''mi-a spus sa ma duc cu 50 de milioane si incercam...... |
|
|
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
ce diagnostic ai luminita?ce ti-a cauzat paralizia?
|
|
|
never give up hope
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
In 2003 am avut un accident de masina mi-am fracturat coloana la C4-C6.M-AM OPERAT SI EU TOT LA DR HUANG IN DECEMBRIE 2007.SE PARE INSA CA NU A AJUTAT CU NIMIC.
|
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Acelasi lucru il zic si eu desre mine "Nu este altul mai spastic ca mine"....probabil sunt multi FOARTE spastici,dar cred ca dupa 5 ani de zile te-ai obsnuit cu ele...cel putin eu fac 4ani in iulie de cand sunt caruciorist (Urati-mi la multi ani
@Luminita: la acelasi nivel ca tine sunt si eu C4-5-6 |
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
prietenul meu, dupa o ora de masaj facut cu maseur terapeut si o ora de kineto, tot cu specialist, nu mai are nici un spasm 2 zile.....voi sunteti siguri ca faceti indeajuns recuperare?
imi povestea un prieten bulgar cum a reusit el sa miscoreze spasmul....poate o sa zambiti...sau poate chiar o sa functioneze! imi spunea ca citind pe net, a gasit un articol in care scria ca , creierul nostru trimite impulsuri picioarelor, caci stie ca sunt acolo, ca exista.....dar nu primeste niciun feedback....asa ca e bine ca tu sa iti privesti picioarele si sa vorbesti cu ele.....da, nu radeti! el era in carucior, ii incepusera spasmele, s-a aplecat putin si-a inceput sa vb cu...picioarele....ca sa priceapa creierul si sa-l lase cu spasmele......si chiar am observat ca l-au lasat! il invatza pe petros sa se uite catre stangul, sa se concentreze asupra lui si sa zica 'acum te mut, acum te ridic'....si sa-si imagineze ca face asta.....plus alte si alte comenzi.....dar sa vb cu ele! incercati, ce va costa! |
|
|
LIFE IS TOO SHORT TO WASTE TIME!
**~** DUREREA E TEMPORARA, VICTORIA E PERMANENTA!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Este foarte adevarat ce zici, insa la cat de spastic sunt este imposibil sa "vorbesc" cu ele, metode de relaxare sunt dar pentru o scurta perioada de timp dupa revin la normal
lumi a scris: voi sunteti siguri ca faceti indeajuns recuperare? m-ai prins |
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
lumi, am citit in povestea ta , postata la ''PACIENTI', unde scriai ca in china ai facut un program zilnic de recuperare, electrostimulate, acupunctura...etc, iar apoi scrii '' Din pacate la 3 saptamani dupa ce ne-am intors, musculatura a inceput sa se incordeze si am revenit la rigiditatea de dinainte."....
eu cred totusi ca nu faci indeajuns recuperare....sau poate nu e de specialitate! pana sa cumpar un spalier unde petro sa se poata ridica, (nici nu stii ce bine ii face pt picioare ca toata greutatea corpului sa fie sustinuta de ele, sa le oboseasca, iar creierul sa se invetze cu pozitia verticala), kinetoteraputul lui il punea sa stea la marginea patului in fund, acesta stand in picioare....punea o perna intre genunchii lui petro si ai lui, iar cu un prosop mare il inconjura in jurul sezutului, iar mainile i le punea de gatul kineto, si cu acel prosop il tragea in sus pana il aducea la vertical....perna dintre genunchii lor ii tine stabilitatea, prosopul ii sustinea sezutul, iar mainile ii inconjurau gatul kinetoterapeutului...parca erau imbratisati.... la inceput a stat 1 minut, apoi incet, incet 3 min....apoi mai mult pana a ajuns sa se ridice singur la spalier..... uitati de a postat Daniel si nu e deloc de neglijat, caci pt voi se zbate sa aduca toate aceste informatii..... ""Referitor la acest program de recuperare la domiciliu - ATENTIE! numai pentru persoanele cu gradul I de invaliditate - el este compus din servicii medicale de specialitate efectuate cu personal calificat (masaj, kinetoterapie, electroterapie, consiliere psihologica), in functie de dotarile respectivului Centru de Recuperare la care veti fi inscris. Daca locuiti intr-o comuna sau un sat indepartat de Centru, sunt mici sansele dvs de a fii inscrisi in program... "" tu , Mizza? |
|
|
LIFE IS TOO SHORT TO WASTE TIME!
**~** DUREREA E TEMPORARA, VICTORIA E PERMANENTA!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Eu daca vreau sa scap pentru o perioada scurta de spasticitate ma ridic odata in picioare 5/6 minute (cu ajutor). Cat timp stau in fata calcultorului stau in pat cu picioarele indoite...c indianu
@LUMINITA: Poti da la roti ? |
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Mitzza,nu pot sa ma ridic la spalier ptr ca nu se indreapta picioarele,stau tot indoite.Dau la carut foarte putin,daca imi permite suprafata pe care ma deplasez.
|
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
La spalier nu ma pot ridica nici io, m-am ridicat la inceput de cateva ori insa pe parcurs am devenit din ce in ce mai spastic, pot sa ma ridic daca ma sprijin de 2 persoane in picioare si ma ajut de contractii sa imi stea picioarele drepte...mai au tendinta de a se indoii dar dupa iar se fac batz. Urasc ca sunt inalt am 1,85-1,90 asa
LUMINITA a scris: Dau la carut foarte putin,daca imi permite suprafata pe care ma deplasez Nu te gandi ca io alerg cu el |
|
|
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Pe un forum mai vechi (care din pacate nu mai functioneaza), persoane cu TVM discutau despre verticalizare si importanta acesteia.
S-a discutat despre folosirea spalierului si legarea persoanei de spalier pentru a petrece un timp. O solutie propusa acolo a fost creierea unui dispozitiv relativ simpul. Este vorba de ceva asemanator unei tribune la care vorbesc oratori. In interior sunt prevazute benzi pt legaturi care se fixeaza pentru a sustine corpul. La partea superioara are o tablie pentru sprijinul mainilor. Este usor de confectionat (scandura, placi lemn ) . Dimensiunile se fac personalizat. Mie mi s-a parut mai utila decat spalierul pentru verticalizare. Ceva asemanator am vazut si acum o luna intr-un documentar despre un bolnav de SLA (scleroza laterala amiotrofica) imobilizat de multi ani in carucior. Am incercat sa reproduc principiul in desenul din fisier |
|
|
Ce este, este.
Ce nu este, nu este. Asta este!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
referitor la verticalitate, Petru are mare dreptate!
Luminita- nici petros nu s-ar putea sustine singur.....are orteze care sunt cu tot cu sold....i le montez cand e in carutz, caci au un 'click' la genunchi si sold,ELE sTAU SI FLEXATE SI SE BLOCHEAZA PE DREPT IN MOMENTUL CAND E IN POZ VERTICALA .ii prind curelele bine si-l ridic la spalier.... aceasta orteza este prevazuta si cu pantof, care se ridica singur de varf pt a-l ajuta sa faca pasul....in Atena, am acasa 2 bare paralele, (inalte pana la niv soldului si departate una de cealalta cam 80 cm), nu spalier ca in romania, unde-l pun sa faca pasi....se tine cu mainile de ele si incet-incet face 2 m.....e atat de obosit la sfarsit ca doarme ca un pui de gaina si ...NEMA SPASM! |
|
|
LIFE IS TOO SHORT TO WASTE TIME!
**~** DUREREA E TEMPORARA, VICTORIA E PERMANENTA!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Lumi,stiu ca trebuie facute toate astea ce spui tu,dar din inima iti spun,conteaza foarte mult de ce dispozitive dispui.Nu ai cu ce,stai si belesti ochii pe geam........La noi,daca faci cerere de orteze la CS astepti cel putin 2 ani.........
|
|
|
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
|
|
|
never give up hope
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Ce este spasticitatea şi durerea neuropatică?
Traumatismele măduvei deconectează creierul de măduva de sub zona afectată. Măduva de sub zona accidentată nu moare până când nu este afectată de încetarea fluxului sanguin (ischemie). Măduva de sub zona afectată devine hiperactivă pentru că traumatismul întrerupe nu numai conexiunile excitatorii, ci şi pe cele inhibitorii ale acesteia. Măduva de deasupra zonei afectate poate deveni şi ea hiperactivă, producând senzaţii anormale. • Spasticitatea şi spasmele. Reflexele pot fi hiperexcitabile în măduva inferioară izolată de creier în urma traumatismului. Această hiperexcitabilitate a reflexelor se numeşte spasticitate, inclusiv neuronii care asigură reflexele musculare pentru controlul feedback, reflexele mai complexe precum reflexul de retragere, reflexele anti -gravitaţionale pentru controlul poziţiei în picioare şi a diferitelor posturi şi a programelor locomotorii care controlează mersul şi alergatul. Reflexele hiperactive pot fi prezente chiar şi când există controlul voluntar al muşchiului. Spasmele sunt mişcări spontane multiple ale muşchilor. Spasmele pot apărea în segmentele asupra cărora o persoană are un control limitat sau deloc şi pot fi suficient de violente cât să arunce un individ din scaunul cu rotile. Durerea, infecţiile vezicii urinare şi iritarea măduvei pot agrava spasticitatea şi spasmele. Un medicament numit baclofen se foloseşte de obicei pentru a ţine sub control spasticitatea. În mod normal baclofen nu previne spasmele dacă nu este folosit în cantităţi mari şi provoacă slăbiciune, iar musculatura devine flască. Baclofen poate fi administrat direct în măduvă (puncţii) pentru a trata spasticitatea când dozele orale de 100-120 mg/zi sunt insuficiente. Câteva alte medicamente diminuează spasticitatea, printre care clonidin şi tizanidin. |
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Mai mult