Bine ai venit, Vizitator
Username: Password:
  • Page:
  • 1
  • 2

SUBIECT: OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu

Rasp: OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu #34098

Buna,

Desi am incercat sa fiu explicit, se pare ca tot nu m-am facut inteles :(
Sa o luam punctual:

1. Modificarile autoturismului adaptat sunt prevazute in RNTR 7 la pagina 53.
Conform dispozitiilor articolului 26 din Legea 448/2006, "persoanele cu handicap grav si accentuat beneficiaza de scutire de la plata taxelor vamale si a accizelor, dupa caz, pentru introducerea in tara a unui autoturism special adaptat pentru transportul persoanei cu handicap, pentru folosinta proprie."
Persoanele cu grad I de handicap beneficieza de scutire de la plata taxei de prima inmatriculare doar daca masina este special adaptata si omologata de RAR (deci sa aiba o adaptare care sa fie trecuta si in cartea de identitate a masinii).

Ai intrebat "PENTRU CE SA ADUC MODIFICARI"?
Pentru ca asa spune legea.

2. Nimeni nu cere undeva, nicio autoritate (Politia, RAR sau Fiscul) ca ADAPTAREA MASINII sa fie CU RAMPA PENTRU SCAUN RULANT. Asta nu inteleg eu... de ce te preocupa aceasta adaptare cand ea nu figureaza in RNTR 7 ?
Adaptarea comenzilor (frana si acceleratie) la mana, este suficienta. Costa mai putin si dupa inscrierea autoturismului in circulatie, se poate da jos si revinde. Astfel iti recuperezi o parte din cheltuieli.
Un amanunt important, vital chiar, ce nu trebuie omis aici este ca masina sa fie hidramata (cutie de viteze automata) pentru a se putea inmatricula fara taxa de prima inmatriculare.

:whistle:
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 16172
  • Thank you received: 5270
  • Karma: 40
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu #34149

in concluzie.......fac o adaptare....sunt scutita de taxa,chiar daca nu conduce fiica mea masina.intrebare:pe numele cui inscriu masina?al meu?sau al fetitei.Cei de la serviciul inmatriculari au spus ca trebuie sa posede permis persoana cu handicap.Daca fac adaptarea si o inscriu pe numele meu(nu am handicap)mai sunt scutita de taxa?Eu am un nume,copilul alt nume,certificatul de handicap pe numele copilului.Adaptarea se face conform nevoilor persoanei cu handicap,daca fata mea nu conduce masina.......sa fac adaptare la comenzi(frana,acceleratie)?Nu va suparati pe mine insa imi este teama ca dau bani sa fac adaptare si tot nu o sa o sa pot inscrie masina.
  • oanagini
  • Avatarul lui oanagini
  • Deconectat
  • New Member
  • Posts: 17
  • Thank you received: 9
  • Karma: 1
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu #34151

scuze..revin!la anexa 9 (rntr 7)modificarile se fac in scopul conducerii persoanei cu handicap(mecanism franare,acceleratie,etc)in scopul preluarii si transportarii pers cu handicap nu poti aduce modificari decat scaun,bancheta pentru facilitarea accesului.Am sunat la cei de la rar sa intreb ce modificari sa fac scaunului.........si nu mi-au putut da un raspuns,au zis ca nu au intalnit o astfel de situatie.Am intrebat si la serviciul inmatriculari si nu pot aduce alte modificari(sistem franare,etc)decat daca inscriu masina pe numele fetitei si poseda permis deoarece trebuie atasat in dosar certificatul de handicapat.Acum ramane de vazut ce modificari sa aduc scaunului din spate ,de la firma autorizata,ca sa pot beneficia de scutirea timbrului de mediu.Cunoasteti vreo firma care face modificari la scaun/bancheta spate pentru facilitarea accesului?eu nu inteleg ce modificari s-ar putea aduce unui scaun..........
  • oanagini
  • Avatarul lui oanagini
  • Deconectat
  • New Member
  • Posts: 17
  • Thank you received: 9
  • Karma: 1
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu #34181

Si eu revin pentru ultima data la acest subiect, in speranta ca vei intelege pasii de urmat ;)

1. Dupa ce cumperi masina, mergi la FISC si soliciti informatii cu privire la inmatricularea unui auto conform "OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu" in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.

Acolo, la administratia teritoriala, expui toate datele problemei tale:
- fata are handicap grav (prezinti certificatul)
- este majora (arati CI)
- nu are permis de conducere
- vreau sa inscriu masina pe numele ei, dar sa o conduc eu
- in acest caz, masina trebuie sau nu sa aiba cutie de viteze automata (pentru ca in Anexa 9 din RNTR 7, la pct. 2 scrie: "inscrie in CIV.... una din urmatoarele mentiuni"
- tu optezi pentru - e) Mecanisme de franare si de acceleratie combinate adaptate

Dupa ce primesti VERDE de la ei, treci la urmatorii pasi:

2. Suni la Motivation sau Bialis si soliciti o programare pentru adaptare auto modificata "e) Mecanisme de franare si de acceleratie combinate adaptate" si montarea ei pe masina.
Ei iti vor da un document care certifica ca adaptarea respectiva este conforma cu normele RAR si montarea respecta siguranta in trafic, etc.

3. Dupa o programare telefonica, mergi cu masina la RAR unde se constata ca autoturismul corespunde din punct de ethnic, circulatiei pe drumurile publice. La ei prezinti dovada adaptarii care va fi trecuta in CIV.
"In CIV se pot inscrie numai dispozitive care faciliteaza conducerea vehiculului de catre o persoana cu handicap certificate de catre RAR sau de catre alte organisme internationale similare, fapt dovedit cel putin prin prezentarea unei declaratii de conformitate. Inscrierea in CIV a unui dispozitiv care faciliteaza conducerea vehiculului de catre o persoana cu handicap nu este conditionata de prezentarea vreunui document care sa ateste gradul / natura handicapului. (...) Reprezentantii RAR procedeaza la verificarea fixarii si functionarii dispozitivului in cauza".

Astfel, Regia Autonoma "Registrul Auto Roman" inscrie in cartea de identitate a vehiculului urmatoarele: la rubrica 1 "Categoria" - "Autovehicul special M1" si la rubrica 2 "Caroseria" - "SH vehicul accesibil scaunelor rulante".

4. Se merge la apoi POLITIE (impreuna cu fata - daca nu poate veni, trebuie o procura notariala in acest sens) pentru inmatricularea masinii pe numele fetei si eliberarea certificatului de inmatriculare. Acolo vi se cere dovada achitarii sau nu a timbrului de mediu de la Fisc. Inainte de a ajunge la ANAF trebuie sa aveti Identificarea auto precum si fisa cu emisii si noxe CO2 care se fac la Registru Auto Roman.

Dupa aceasta, tot inainte sa mergeti la ANAF, trebuie sa aveti copii dupa: fisa de inmatriculare a autoturismului, contract de vanzare cumparare, fisa de calcul al noxelor precum si o traducere a cartii masinii (daca a fost achizitionata din UE si nu este in romana), certificatul de handicap si buletinul fetei. Ajunsi acolo completati o cerere care cuprinde toate datele personale ale fetei precum si datele de identificare a autoturismului, inclusiv norma de poluare. Aceste documente (la unele ANAF-uri se lasa la registratura si va da un termen de ridicare - la alte ANAF-uri se intra direct in biroul inspectorului) sunt procesate de un inspector avand la baza un program electronic pus la dispozitie de MFP care emite o decizie de scutire a cuantumului de plata a taxei de timbru, deoarece masina face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii.

Inainte de a merge la biroul de inmatriculari autoturisme, faceti copii dupa decizie cat si dupa certificatul de handicap.

In Certificatul de Inmatriculare al masinii, se va inscrie "Categoria" – "Autovehicul special M1" precum si nr. deciziei de scutire a taxei de mediu.

Asta-i tot. Daca mai ai nedumeriri in aceasta privinta, nu ezita in a le scrie :laugh:
Colegii forumisti te vor ajuta....

Spor! :)

PS: Dupa ce inscrii masina, da-ne si noua de veste ;)
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 16172
  • Thank you received: 5270
  • Karma: 40
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu #34339

Buna!Am revenit cu vesti proaste....!am fost intai la fisc-raspuns :pe noi nu ne intereseaza pe ce nume inscrii masina noi calculam doar taxa nu dam noi scutirea.Am fost la rar-raspuns-faceti o adaptare.Am fost la inmatriculari-nu se poate sa inscriu masina pe numele copilului (obligatoriu permis)le-am explicat ca o sa conduc eu masina si mi-au spus ca in acest caz o inscriu pe numele meu dar nu beneficiez de scutirea timbrului de mediu.Abia acum se dezbate ordonanta prin care vor sa anuleze obligatia de a poseda permis persoana cu handicap.Abia dupa aceea as putea inscrie autoturismul pe numele fetitei pentru a beneficia de scutire.Asta este ........acum astept poate vor aproba mai repede aceasta ordonanta .Sper sa nu dureze un an ca o sa duc masina direct la fier vechi....Sanatate multa va doresc!
  • oanagini
  • Avatarul lui oanagini
  • Deconectat
  • New Member
  • Posts: 17
  • Thank you received: 9
  • Karma: 1
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu #34341

Astea sunt sicanele birocratiei .

Autoritatile cer fel de fel de acte.

Daniel ti-a sugerat o rezolvare. Un compromis rezonabil .
  • Mona si Dan
  • Avatarul lui Mona si Dan
  • Deconectat
  • Platinum Member
  • Posts: 6870
  • Thank you received: 732
  • Karma: 15
" Daca batranetea ar putea si tineretea ar stii ..."
Noi, Mona si Dan ne bucuram de solidaritatea noastra, a tuturor forumistilor. Aveti admiratia noastra !
Fiind aici, simtim prietenia voastra.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu #34348

cred ca nu ma fac inteleasa.........deci fac degeaba adaptare la masina (dau banii de pomana)pe numele fetitei nu se poate inscrie iar pe numele meu nu mai beneficiez de scutirea taxei de mediu!
  • oanagini
  • Avatarul lui oanagini
  • Deconectat
  • New Member
  • Posts: 17
  • Thank you received: 9
  • Karma: 1
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu #34349

Parerea mea este ca in fiecare judet legea se interpreteaza altfel.......in prahova se pare ca sunt mai grei de cap :angry:
  • oanagini
  • Avatarul lui oanagini
  • Deconectat
  • New Member
  • Posts: 17
  • Thank you received: 9
  • Karma: 1
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Mona si Dan

Rasp: OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu #34360

Aici sunt de acord cu tine... difera de la judet la judet :(

Totusi trebuie sa precizez: persoana care a inmatriculat masina urmand pasii scrisi de mine mai sus, a facut acest lucru in 2012... pe legea 9/2012 - abrogata acum de OUG 9/2013
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 16172
  • Thank you received: 5270
  • Karma: 40
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: oanagini

Rasp: OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu #37056

Buna,

A mai inmatriculat cineva vre-o masina, fiind scutit de taxa, avand un copil cu sindrom Down?
Caz concret:

Am un copil cu sindrom Down, 4 ani. Am cumparat un Ford Galaxy, 1997, Euro 2. Taxa 1430E.

Legea 9/2013, art 3:
1. b) autovehiculelor special modificate in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, repbulicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
(2) Exceptia prevazuta la alin. (1) lit. b) se aplica numai pentru un singur autovehicul achizitionat in decurs de 5 ani si atunci cand autovehiculul este in proprietatea persoanei cu handicap.
(3) Modificarile speciale aduse autovehiculelor se inscriu de catre Regia Autonoma "Registrul Auto Roman" in cartea de identitate a vehiculului.
(4) Lista modificarile speciale aduse autovehiculelor este cea prevazuta in RMTR 7.


RNTR 7 - pag 56 - Scaun / Bancheta modificata pentru facilitarea accesului.

Am fost la Directia pentru asistenta comunitara, le-am spus de cazul meu si de acolo mi-au raspuns ca fiind minor, toate drepturile copilului revin parintilor (ca si in cazul rovignietei)

La politie, rar si finante, peste tot ma lovesc de "nu se poate", si vreau sa printez legea si sa merg cu tema facuta.
Daniel, ce legi sa mai studiez ?
  • Katilinus
  • Avatarul lui Katilinus
  • Deconectat
  • New Member
  • Posts: 1
  • Karma: 0
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu #37067

Katilinus a scris:
Am fost la Directia pentru asistenta comunitara, le-am spus de cazul meu si de acolo mi-au raspuns ca fiind minor, toate drepturile copilului revin parintilor (ca si in cazul rovignietei)
Buna,

Ti-au raspuns cei de la DGASPC... in cazul unui copil minor, NU se poate inmatricula o masina pe numele acestuia sau apartinatorilor, fara plata taxei de timbru (prima inmatriculare). Stiu ca "suna" a discriminare, dar asta e...

Mai multe detalii AICI si AICI ;)

* Legea 448/2006 republicata
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 16172
  • Thank you received: 5270
  • Karma: 40
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
  • Page:
  • 1
  • 2

Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Mai mult