|
Bine ai venit,
Vizitator
|
|
|
Va simtiti complexati datorita handicapului?Daca da enumerati motivele.
|
|
|
never give up hope
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Sa inteleg ca nu aveti nici o problema si va simtiti perfect echilibrati din punct de vedere emotional-afectiv.
|
|
|
never give up hope
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Da, eu ma simt in unele situatii complexata datorita handicapului.
Acolo unde nu ma pot descurca singura si trebuie sa cer ajutor. Fiind o pers.introvertita imi este putin mai greu sa apelez la altii. Adi,ar fi trebuit ca tu sa fii primul care raspunde la intrebare , ...sa te auzim si pe tine. |
|
|
Sara
Ultima editare: by sara.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Ma simt com plexata atunci cind datorita handicapului nu pot controla si stapini o situatie in care ma gasesc Ma simt i ca intr un mediu ostil . ma simt dezorientata si derutata ca nu ma pot misca cu usurinta ca sa pot iesi din acea situatie ECHILIBRUL MEU AFECTIVO EMOTIONAL NU PREA MAI ARE IMPOrtanta atunci cind prioritatea e sa razbesti si ti aduni toate puterile si le directionezi in acel scop. Noi evident ca datorita handicapului nu putem functiona la parametrii la care functioneaza oamenii fara handicap neuro locomotor si aparitia noastra pe strada si in locuri publice pot stirni reactii ale oamenilor care ne pot induce complexul de inferioritate atunci ne poate afecta echilibrul nostru afectivo emotional dar eu am impresia ca si noi le tulburam lor echilibrul lor afectivo emotional pt ca vad si percep lucruri pe care nu vor sa le vada asa cum e boala neputinta suferinta proximtatea mortii pe care instinctiv le resping si nu vor sa recunoasca . ca i pot atinge si pe ei oricind asa cum a dat necazul peste noi asa i poate pali si pe ei si de accea atunci cind ne compatimesc pe noi in adincul sufletelor lor nu le este mila de noi.... nu fiti naivi le este mila de ei de aia zic ei cind ne vad Doamne fereste saracul in realitate zic pt ei sa i fereasca DUMNEZEU pe ei sa nu ajunga ca noi mila e indreptata mai ales spre ei nu spre noi Zace in oameni o parsivitate ca nici de o mila sincera indrepata spre altul nu sint in stare le e mile de ei insisi.pt ei simt o mila sincera nu sperati ca le e mila denoi. eu prsonal. in momentul cind am realizat acest lucru nu am pre mai avut compexe chiar asa mari care sa ma copleseasca
|
|
|
"Gandul este o forta reala, cea mai vitala, subtila si irezistibila forta care exista in univers" (Swami Shivananda
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
ceau vali alex;)
|
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
vali a scris:
Ma simt com plexata atunci cind datorita handicapului nu pot controla si stapini o situatie in care ma gasesc Ma simt i ca intr un mediu ostil . ma simt dezorientata si derutata ca nu ma pot misca cu usurinta ca sa pot iesi din acea situatie ECHILIBRUL MEU AFECTIVO EMOTIONAL NU PREA MAI ARE IMPOrtanta atunci cind prioritatea e sa razbesti si ti aduni toate puterile si le directionezi in acel scop. Noi evident ca datorita handicapului nu putem functiona la parametrii la care functioneaza oamenii fara handicap neuro locomotor si aparitia noastra pe strada si in locuri publice pot stirni reactii ale oamenilor care ne pot induce complexul de inferioritate atunci ne poate afecta echilibrul nostru afectivo emotional dar eu am impresia ca si noi le tulburam lor echilibrul lor afectivo emotional pt ca vad si percep lucruri pe care nu vor sa le vada asa cum e boala neputinta suferinta proximtatea mortii pe care instinctiv le resping si nu vor sa recunoasca . ca i pot atinge si pe ei oricind asa cum a dat necazul peste noi asa i poate pali si pe ei si de accea atunci cind ne compatimesc pe noi in adincul sufletelor lor nu le este mila de noi.... nu fiti naivi le este mila de ei de aia zic ei cind ne vad Doamne fereste saracul in realitate zic pt ei sa i fereasca DUMNEZEU pe ei sa nu ajunga ca noi mila e indreptata mai ales spre ei nu spre noi Zace in oameni o parsivitate ca nici de o mila sincera indrepata spre altul nu sint in stare le e mile de ei insisi.pt ei simt o mila sincera nu sperati ca le e mila denoi. eu prsonal. in momentul cind am realizat acest lucru nu am pre mai avut compexe chiar asa mari care sa ma copleseasca Ai tot respectul meu ....Ai zis bine,,,,,fereasca-i doamne pe cei care nu ne inteleg . |
|
|
never give up hope
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
sara a scris:
Da, eu ma simt in unele situatii complexata datorita handicapului. In ciuda leziunii cervicale complete nu ma simt complexat .Singurul lucru pe care nu il accept e durerea neuropata ,spasmele si faptul ca necesit ajutor substantial pentru a ramane in viata. Acolo unde nu ma pot descurca singura si trebuie sa cer ajutor. Fiind o pers.introvertita imi este putin mai greu sa apelez la altii. Adi,ar fi trebuit ca tu sa fii primul care raspunde la intrebare , ...sa te auzim si pe tine. |
|
|
never give up hope
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Pai, daca mi se punea aceasta intrebare, acum cativa zeci de ani, as fi raspuns trist, spasit si cu ochii in pamant, "da sunt complexat". Din fericire, cu trecerea anilor, acest complex mi s-a diminuat incet, incet, ca mai apoi sa dispara complet. Da, nu mai am asa ceva, cu ajutorul Bunului Dumnezeu si a vointei mele, m-am putut debarasa de acest balast care ma tragea in jos la propiu si figurat. Ca spusele mele vor suna putin cam pretentios, ori vi se vor parea axagerate... Eu doar am v-am raspus sincer stimate domnule Adi.
Cu prietenie de suflet, Cleopi |
|
|
pasii mei au umbra mea...
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
cleopi a scris:
Pai, daca mi se punea aceasta intrebare, acum cativa zeci de ani, as fi raspuns trist, spasit si cu ochii in pamant, "da sunt complexat". Din fericire, cu trecerea anilor, acest complex mi s-a diminuat incet, incet, ca mai apoi sa dispara complet. Da, nu mai am asa ceva, cu ajutorul Bunului Dumnezeu si a vointei mele, m-am putut debarasa de acest balast care ma tragea in jos la propiu si figurat. Ca spusele mele vor suna putin cam pretentios, ori vi se vor parea axagerate... Eu doar am v-am raspus sincer stimate domnule Adi. Un membru inferior amputat nu are aceleasi efecte devastatoare asupra organismului precum un traumatism vertebro medular complet.Din pacate multi semeni fara handicap au complexe in era moderna. Cu prietenie de suflet, Cleopi |
|
|
never give up hope
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Domnule Adi, amputatia membrului inferior a intrat in "decorul vietii mele" pe la varsta de 21 de ani; insa pana atunci, de cand eram in fasha, aveam 6 luni, am dobandit sechelele dupa polio-mielita la ambele membre inferioare... A fost o perioada foarte grea, trista, pentru mine. Cu propria-mi persoana am avut mult de fruca, si apoi cu cei din jurul meu, cu sa fara handicap... Acum am incheiat un armistitiu si sper sa nu il auto incalc....
Cu prietenie de suflet, Cleopi |
|
|
pasii mei au umbra mea...
Ultima editare: by cleopi.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
cleopi a scris:
Domnule Adi, amputatia membrului inferior a intrat in "decorul vietii mele" pe la varsta de 21 de ani; insa pana atunci, de cand eram in fasha, aveam 6 luni, am dobandit sechelele dupa polio-mielita la ambele membre inferioare... A fost o perioada foarte grea, trista, pentru mine. Cu propria-mi persoana am avut mult de fruca, si apoi cu cei din jurul meu, cu sa fara handicap... Acum am incheiat un armistitiu si sper sa nu il auto incalc.... E trist ...dar anumite handicapuri ...ma refer la creier si coloana sant devastatoare comparativ cu alte forme de handicap considerate usoare de catre specialisti. Cu prietenie de suflet, Cleopi |
|
|
never give up hope
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
adi chicago a scris:
In ciuda leziunii cervicale complete nu ma simt complexat .Singurul lucru pe care nu il accept e durerea neuropata ,spasmele si faptul ca necesit ajutor substantial pentru a ramane in viata.[/quote] NEACCEPTAREA este tot un complex. Esti oare egal cu ceilalti cand depinzi de ei ,cand trebuie sa fii ajutat la cele mai elementare nevoi ??? |
|
|
Sara
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Daca nu ne asumam statutul sa zic asa de pers cu handicap si implicit nu incercam abodarea unei unei perspective ale realitatii in conformitate cu handicapul nostru , fara sa ne evaluam corect situatia in care sintem e posibil sa sa nu mai putem sa ne mai tinem deloc sub control comlexele .frustrarile nemultumirile este important sa recunoastem ca datorita celor care ne ajuta putem sa ne continuam cursul vietii , fara sa ne simtim umiliti ca sintem dependenti de alti i. in cazul nostru nu ne mai putem permite luxul orgoliului care e oricum e disrtuctiv la orice persoana se manifesta el
|
|
|
"Gandul este o forta reala, cea mai vitala, subtila si irezistibila forta care exista in univers" (Swami Shivananda
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Eu sunt complexat datorita handicapului care ma pune in imposibilitatea de a face cea ce imi doresc, mi-a adus izolare,plictiseala singuratate nu pot iesi cu prietenii nicaieri, nu poti lega o prietenie eventual daca se intampla ea e virtuala si e egala cu zero ect, cred ca tuturor handicapul aduce cu sine singuratate si comlexare oprindu-ne din elanul de ne atinge anumite teluri si impliniri atat profesionale cat si familiale
|
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Nu! Multa sanatate si... Doamne-ajuta!
|
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Mai mult