|
Bine ai venit,
Vizitator
|
|
|
Salutare,
Deschid acest thread pentru a dezbate urmatoarea tema, desprinsa din motivatia "eu pot"... si anume: Ce nu poate sa faca o persoana cu dizabilitati? |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
...eu nu pot sa fluier
|
|
|
Nu plange pentru ca s-a terminat, zambeste pentru ca s-a petrecut.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Nu pot pasi, insa alerg in fiecare clipa!...
Cu prietenie de suflet pentru domniile voastre, indiferent daca sunt lucruri ce le puteti face ori nu, Cleopi |
|
|
pasii mei au umbra mea...
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
eu nu pot uita nicio clipa ca imi lipseste libertatea.
|
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
bgdknight a scris:
...eu nu pot sa fluier Ironie specifica... varstei, deh Subiectul nu-i "bascalie" sau nu trebuie tratat ca atare... avem offtopic suficient pentru "a fluiera in voie". Cine doreste sa vina cu posturi seriose si in tema, este felicitat si sustinut in comentarii, asadar, scrieti... avem VERDE |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
daniel a scris:
bgdknight a scris: ...eu nu pot sa fluier Ironie specifica... varstei, deh O persoana cu dizabilitati nu poate sa aiba simtul umorului? Nu cred ca Bogdan facea misto. |
|
|
Ultima editare: by Dionnis.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
eu nu ma pot da batut.........
|
|
|
Nu e bine sa fii obligat sa alegi intre Rai si Iad. Prieteni buni gasesti in ambele locuri. (Mark Twain)
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Nu pot sa fac multe,dar cel mai trist este ca nu pot sa-mi intemeiez propria mea familie..trebuie sa traiesc doar visand la una.
|
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Usor de spus, insa greu de acctionat in sensul pozitiv.
Un subiect demn de urmarit. Cu cat dizabilitatea este mai accentuata si/sau mai grava toate au alt sens si alt inteles. In ce masura se mai poate vorbii de autonomie personala ? Subiectul este foarte delicat. In Romania nu este dezvoltat nici un serviciu care sa sprijine persoanele aflate in situatii limita. Ma refer la toate categoriile de persoane. Cand Basescu reproseaza, acuza ca suntem prea multi asistati are intrun fel dreptate. Spun intrun fel pentru ca inntradevar s-au aruncat cu ajutoare aiurea si acum nu sunt capabili sa faca ordine in societate. Are el dreptate , insa este si vina lui. Eu inteleg atat. Niciodata nu va fii bine pentru ca este un haos total. Si oricat ar acuza nu are acest drept moral. Hotul striga hotul . |
|
|
" Daca batranetea ar putea si tineretea ar stii ..."
Noi, ioanahope&ciresaru ne bucuram de solidaritatea noastra, a tuturor forumistilor. Aveti admiratia noastra ! Fiind aici, simtim prietenia voastra.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Hmm, tu de ce nu poti? Recunoaste-ti valoarea, indiferent de oglinda in care privesti !
Oare ce-l face atat de deosebit pe acest om? Insa nu de Nick vorbim, vreau sa vad un raport intre el si tine... ce "nu poti face"? Una din frazele spuse de el este: "e o minicuna ca nu esti suficient de bun, de frumos, de capabil..." acea minciuna e in noi... toti suntem - fiecare in felul sau - suficient de buni, de frumosi de capabili, dar nu foloseste la nimic daca... noi insine nu vedem, "frumusetea din noi" |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
|
|
|
never give up hope
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Meg Johnson
www.MegJohnsonSpeaks.com https://www.youtube.com/user/meghendleman#p/u/7/IkRgSPcqZRM |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
... deci... so
"Viata – o plimbare spre somn. – Lucian Blaga" |
|
|
Nu plange pentru ca s-a terminat, zambeste pentru ca s-a petrecut.
Ultima editare: by simpluxgreu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Nu ma pot obisnui ca sunt lucruri pe care nu le pot face. Nu exista nu pot, exista incerc, desi stiu ca lucrul acela poate nu l-am facut nicodata, desi l-am incercat. Cu toate astea in mintea mea fac orice doresc, tocmai de aceea sunt puternica, am antrenament. Ooo, ce ma laud. Gata stiu ce nu pot...Nu pot sa ma las de fumat. Imi place sa fumez, norocul meu ca nu-mi place sa beau. Cum ar fi sunat: "Nu pot sa ma las de baut?" Mor de ras...
Ce trebuie sa stiti e ca niciodata nu stau sa analizez ce vreau sa postez, scriu primul gand. Fara cenzura, fara inhibitii. |
|
|
Ultima editare: by danielatontsch.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Revin. In cazul nostru cred ca expresia era: "Ce cred altii ca poti face?"
Despre mine au zis unii si altii ca am talent scriitoricesc dar, nimeni nu s-a incumetat sa "investeasca in potential". In 2007 am primit oferta de colaborare (voluntar) pentru revista "Stiinta Sufletului" -revista asociatiei psihologilor din Constanta. In primavara trecuta am cunoscut-o pe scriitoarea Ileana Gafton Dragos. Ne-am imprietenit, astfel ea a ajuns sa-mi citeasca insemnarile pe blog. Nimic nu a impiedicat-o sa-mi ofere un post de redactor la ziarul Coronapress din Brasov. Acum o sa spuneti ca din compasiune, ca sunt protejata, ca de forma, ca am un loc privilegiat in redactie, etc. Ei bine nu e chiar asa. "Sefa" mea are 3 calificative de apreciere si unul de negatie atunci cand trimiti un material spre publicare". Cele de apreciere sunt: - foarte tare; 2)-foarte bine: 3) -foarte bine cu "F". Cel de negatie este: articolul asta poti sa-l pui pe blogul tau. Mircea Badea m-ar fi invidiat daca puneam pe blog articolele cu caracter de rebut. Pas cu pas Ileana m-a invatat unde gresesc si unde e perfect. Astfel articolele mele au ajuns sa participe in concursuri de jurnalism europene si nationale. Ea a avut curajul sa-mi acorde sansa unui job pe care pot sa-l fac bine, iar pana la ea destui m-au ignorat. Acum ma intreb din nou, pot sa fac ce pot sau pot sa fac ce considera altii ca pot? Daca doriti sa lecturati: « Scaunul cu rotile nu ne reprezinta, doar intelectul ! » https://www.coronapress.ro/index.php?page=articol&id=10362 Acesta este articolul inscris in concursul european de jurnalism 2010. Articole din campania antidiscriminare persoane cu HIV/SIDA: Persoanele cu HIV/SIDA, în direct cu cititorii https://www.coronapress.ro/index.php?page=articol&id=11133 Malaria şi HIV-ul atacă un soldat român în misiune https://www.coronapress.ro/index.php?page=articol&id=11301 “Eu nu mă testez…Nu mă testez pentru că am… HIV" https://www.coronapress.ro/index.php?page=articol&id=11468 |
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Mai mult