|
Bine ai venit,
Vizitator
|
|
Deochi - Putere (magică) pe care superstiţioşii o atribuie unor oameni, de a îmbolnăvi pe cei asupra cărora îşi fixează privirea .
Blestem- 1) Invocare a urgiei divine asupra cuiva; 2) Cuvinte prin care se invocă abaterea unei nenorociri asupra cuiva; Marius chiar este o diferenta intre deochi si blestem. Blestemul e o fortza negativa, pe cand deochiul e o alta fortza. Nu cred ca, atunci cand deochi o persoana o faci din rautate, ci se intampla pur si simplu..fara sa vrei. Iar cand blestemi o persoana o faci cu rautate si iti doresti ca acelei persoane sa se intample ce ai gravit. Marius astept sa ma contrazici daca nu am dreptate. |
|
|
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Lavy a scris:
Deochi - Putere (magică) pe care superstiţioşii o atribuie unor oameni, de a îmbolnăvi pe cei asupra cărora îşi fixează privirea . Ai prins esenta Lavy in ceea ce ai prezentat! Ambele fac parte din familia raului (Chiar daca deochiul nu e facut cu gand rau). Nu e de la Dumnezeu! E o arma de care se foloseste Diavolul ca sa-i prinda in aria sa pe oameni! Asta am vrut sa spun acolo. Daca vei dori voi dezvolta! Sau daca va dori altcineva. Multa sanatate si...Doamne-ajuta! Blestem- 1) Invocare a urgiei divine asupra cuiva; 2) Cuvinte prin care se invocă abaterea unei nenorociri asupra cuiva; Marius chiar este o diferenta intre deochi si blestem. Blestemul e o fortza negativa, pe cand deochiul e o alta fortza. Nu cred ca, atunci cand deochi o persoana o faci din rautate, ci se intampla pur si simplu..fara sa vrei. Iar cand blestemi o persoana o faci cu rautate si iti doresti ca acelei persoane sa se intample ce ai gravit. Marius astept sa ma contrazici daca nu am dreptate. |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Daniele e bine ca ai deschis acest topic "Drept la replica"! Pe de alta parte raspunsul lui Lavy adresat mie se potriveste perfect in topicul "Blestemul". Adica ea nu ar fi fost in off... si a facut ceea ce se doreste pe un forum: comunicare! Deci, daca, crezi de cuviinta poti sa ne transferi commenturile acolo si acest topic sa-l stergi! Nu de alta dar suna si destul de interesant, ca sa nu spun altfel "Replica la Blesteme" Apropo: e bine ca ai redeschis si acel topic! Vom putea urmari mai usor, poate experiente neplacute legate de blestem ale altor forumisti care vor dori sa le impartaseasca, bineinteles!
Fara sa fie o gluma, cea mai buna replica la blestem este... binecuvantarea! Probabil ca acest topic, a fost deschis in timpul cat a fost blocat celalalt topic! Daca ti se pare interesanta sugestia, bine, daca nu ... intentia mea a fost una de buna credinta! Multa sanatate si ... Doamne-ajuta! |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Lavy a scris:
Deochi - Putere (magică) pe care superstiţioşii o atribuie unor oameni, de a îmbolnăvi pe cei asupra cărora îşi fixează privirea . Blestem- 1) Invocare a urgiei divine asupra cuiva; 2) Cuvinte prin care se invocă abaterea unei nenorociri asupra cuiva; Marius chiar este o diferenta intre deochi si blestem. Blestemul e o fortza negativa, pe cand deochiul e o alta fortza. Nu cred ca, atunci cand deochi o persoana o faci din rautate, ci se intampla pur si simplu..fara sa vrei. Iar cand blestemi o persoana o faci cu rautate si iti doresti ca acelei persoane sa se intample ce ai gravit. Marius astept sa ma contrazici daca nu am dreptate. Asa Lavinia ! Pune-le din dictionar poate pricepe omu ... si nu mai face analiza pe fraza. |
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Alex, am avut un mentor bun, deci trebuia sa dau aceste explicatii
|
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Lavy a scris:
Alex, am avut un mentor bun, deci trebuia sa dau aceste explicatii Ce mentor ??? Marius ?? =))=))=))=)) El se incurca singur in explicatii ... nu te lua dupa el ca nu o sa ajungi bine. |
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Lavy a scris:
Alex, am avut un mentor bun, deci trebuia sa dau aceste explicatii Pai si ce-ai inteles Lavy, pana la urma? De la tine am alte asteptari! Ia lumineaza-ma? Mentorul tau sigur nu ti-a explicat prea bine cum stau lucrurile! Sau daca da, arata-mi ca deochiul nu este de la Diavolul. Ca sa ramanem totusi on... Daca vrei bineinteles! Multa sanatate si ... Doamne-ajuta! |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Da Alex, poate ca ai dreptate..orcum o analizare de fraza este orcand bine venita.
|
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
ihdsimmeu a scris:
Lavy a scris: Alex, am avut un mentor bun, deci trebuia sa dau aceste explicatii Pai si ce-ai inteles Lavy, pana la urma? De la tine am alte asteptari! Ia lumineaza-ma? Mentorul tau sigur nu ti-a explicat prea bine cum stau lucrurile! Sau daca da, arata-mi ca deochiul nu este de la Diavolul. Ca sa ramanem totusi on... Daca vrei bineinteles! Multa sanatate si ... Doamne-ajuta! Iar o dai in lambada ... jur. "mentor" s-a referit la tine si era ironica !!! Cand vrei sa te luminezi ... deschide fereastra ... in caz ca e noapte porneste becu =))=)) Bafta !! |
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Marius am doua intrebari.
1. Ai deochiat vreodata? 2. Daca ai deochiat vreodata pe cineva,ai facut acest lucru din rea vointa sau sa intamplat pur si simplu? |
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Lavy a scris:
Marius am doua intrebari. 1. Ai deochiat vreodata? 2. Daca ai deochiat vreodata pe cineva,ai facut acest lucru din rea vointa sau sa intamplat pur si simplu? NU TI-E RUSINEE ??? Cum poti sa pui asa intrebari ?? Marius ?? Cum sa deoache el vreodata ??? Nici o sansa .. iti zic eu. =))=))=)) |
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Dar de ce sa imi fie rusine, doar nu am intrebat cine stie ce..vreau sa ma lamureasca Marius la aceasta dilema.
|
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Lavy a scris:
Marius am doua intrebari. Imi pare rau ca te incapatanezi sa nu vezi cum am pus problema de la bun inceput! Tu ma duci in discutii secundare...1. Ai deochiat vreodata? 2. Daca ai deochiat vreodata pe cineva,ai facut acest lucru din rea vointa sau sa intamplat pur si simplu? 1. Eu nu am deocheat pe nimeni pentru ca refuz sa fac jocul Diavolului... Eu binecuvintez! Asa ma-nvata pe mine Taticul meu! 2. Pur si simplu nu se intampla de la Dumnezeu. Sa-ti explic: De obicei cand cineva se mira de o persoana o auzi ca spune: "Pfui, pfui sa nu te deochi!" Asta insemnand ca gata, deochiul nu va mai avea loc. Deci e ca un fel de... incantatie. Incantatiile nu sunt de la Dumnezeu! Intelegi ideea? Pe mine m-ai avut in vedere cand ai pomenit de mentor? |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Nu ma incapatanez, ci am vrut sa lamurim acest subiect, care pare destul de interesant si vad ca nu mai are sfarsit
|
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Lavy a scris:
Nu ma incapatanez, ci am vrut sa lamurim acest subiect, care pare destul de interesant si vad ca nu mai are sfarsit Asta a fost si motivul pt. care l-am relansat... m-a provocat atunci cand l-am recitit! Am zis ca nu e rau sa stim despre ce e vorba!Acu' m-ai bagat in ceata: ori te intereseaza ori... nu (stii tu ce vreau sa spun)! Discutia in sine nu a fost prea elaborata. S-a discutat pe de laturi mai mult! Poate ca acu lamurim macar daca ai inteles ce am vrut sa spun! Nu mi-ai raspuns totusi la intrebare: despre mine ai spus ca sunt mentor? Multa sanatate si... Doamne-ajuta! |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Mai mult