|
Bine ai venit,
Vizitator
|
|
Tatal nostru
Asa cum stiti, rugaciunea Tatal nostru nu se opreste la "Faca-Se voia Ta precum in cer asa si pe pamant". Ea continua cu cuvintele: "Painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua astazi." Trebuie sa marturisesc ca inca nu sunt sigur ca am inteles pe deplin aceste cuvinte. Asa ca v-as incuraja pe voi, cei care cititi aceste randuri sa o faceti. Eu as vrea sa ma opresc la urmatorul rand: Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. V-ati gandit vreodata ca cerand acest lucru de la Dumnezeu, puteti CERE neiertarea Lui? Caci ce altceva cerem atunci cand noi nu putem ierta modul in care cineva din familie ne-a jignit? Atunci cand un prieten ne-a calcat demnitatea in picioare? Atunci cand cineva ne-a ranit pana in strafundul inimii? Atunci cand dispretuim pe cineva care a cazut in pacatul desfraarii? Sau al minciunii? Atunci cand ... |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
pana la dumnezu ne manaca sfintii.........
|
|
|
never give up hope
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
adi chicago a scris:
pana la dumnezu ne manaca sfintii......... Sa-nteleg ca-s mai periculosi ca dracii? Multa sanatate si ...Doamne-ajuta! |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
daniel a scris:
Tatal nostru Dragul meu, nu "putem cere"...ci de-a dreptul ne condamnam (adica ramanem in afara iertarii pe care Domnul ne-o pune la dispozitie, din cauza ca nu intindem mana iertarii catre aproaple pentru a putea apuca iertarea daruita de Tatal) , daca facem aceasta rugaciune cu nebagare de seama! Am putea spune ca ne-a prins Domnul intr-un fel de clinci! E o situatie fara de iesire daca ne dorim sa persistam in neiertare! Asa ca...putem sa dam vina pe Domnul de anumite situatii din viata noastra? Totusi as vrea sa specific ceva: in aceasta rugaciune nu se vorbeste despre iertarea mantuitoare (asta e data prin credinta, fara faptele noastre, ca sa nu se laude nimeni) ci este vorba de iertarea cotidiana ca sa spun asa: iertarea pe care dorim s-o primim de la Tata pt. ca am mai gresit! Multa sanatate si ... Doamne-ajuta! Eu as vrea sa ma opresc la urmatorul rand: Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. V-ati gandit vreodata ca cerand acest lucru de la Dumnezeu, puteti CERE neiertarea Lui? Caci ce altceva cerem atunci cand noi nu putem ierta modul in care cineva din familie ne-a jignit? Atunci cand un prieten ne-a calcat demnitatea in picioare? Atunci cand cineva ne-a ranit pana in strafundul inimii? Atunci cand dispretuim pe cineva care a cazut in pacatul desfraarii? Sau al minciunii? Atunci cand ... |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Sunt locuri din Biblie vorbesc despre rugaciune... despre cat de minunata, extraordinara, necesara este rugaciunea... despre cum putem sa vorbim in rugaciune cu Dumnezeu.
Efeseni 6:18 "Faceti in toata vremea, prin Duhul, tot felul de rugaciuni si cereri … Vegheati la aceasta". Matei si Luca: "Cereti si vi se va da, va da lucruri bune, va va da Duhul Sfant. Tot ce veti cere cu credinta, veti primi." Dar v-ati intrebat vreodata care este cu adevarat puterea rugaciunii? Ce o face atat de speciala? De ce nu functioneaza asa cum stim noi ca ar trebui sa functioneze? De ce, in ultimul timp, toata lumea pare pornita inspre a descoperi sau a redescoperi puterea rugaciunii? Se spune sa facem rugaciuni si cereri. Rezulta, in mod logic, ca rugaciunea este mai mult decat o insiruire de motive de rugaciune, de cereri sau de multumiri aduse lui Dumnezeu. Daca ar fi astfel n-ar mai fi respiratia sufletului... deci rugaciunea este altceva sau este ceva mai mult. Pentru mine rugaciune inseamna sa stau de vorba, asa cum stau de vorba cu voi, sa stau de vorba cu Dumnezeu. Iar El sa-mi raspunda... printr-un semn, ceva... Rugaciunea, asa cum o inteleg eu se poate rezuma in urmatoarea afirmatie: "Urechea mea nu a auzit raspunsul Tau, dar inima mea l-a inteles." |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
daniel a scris:
Sunt locuri din Biblie vorbesc despre rugaciune... despre cat de minunata, extraordinara, necesara este rugaciunea... despre cum putem sa vorbim in rugaciune cu Dumnezeu. Vecine, nu e neaparat nevoie ca raspunsul sa fie printr-un semn ceva...Pur si simplu, daca te-ai rugat dupa voia Lui, cel putin inima iti va fi umpluta de pace si liniste! Ca sunt si urmari fizice, materiale nu numai sufletesti...asta e alta poveste! Multa sanatate si ... Doamne-ajuta! Efeseni 6:18 "Faceti in toata vremea, prin Duhul, tot felul de rugaciuni si cereri … Vegheati la aceasta". Matei si Luca: "Cereti si vi se va da, va da lucruri bune, va va da Duhul Sfant. Tot ce veti cere cu credinta, veti primi." Pentru mine rugaciune inseamna sa stau de vorba, asa cum stau de vorba cu voi, sa stau de vorba cu Dumnezeu. Iar El sa-mi raspunda... printr-un semn, ceva... |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Desigur, nimic nu este mai puternic decat rugaciunea... rugaciunea din inima
'Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru Miluieste-ma pe mine pacatosul.' Pentru ca sa fii placut lui Dumnezeu n-ai nevoie de nimic altceva decat sa iubesti - 'iubeste si fa ce vrei', spune Fericitul Augustin - caci cine iubeste cu adevarat, acela nu poate si nu vrea sa faca ceva ce nu este placut fiintei iubite... Cum ne rugam noi? |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Aceasta rugaciune este scrisa de parintele Arsenie Boca...
Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ma ca astazi toata ziua sa ma lepad de mine insumi, ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac si astfel, tinand la mine, sa Te pierd pe Tine. Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-mi ca rugaciunea Preasfantului Tau nume sa-mi lucreze in minte mai mult decat fulgerul pe cer, ca nici umbra gandurilor rele sa nu ma intunece, caci iata pacatuiesc in tot ceasul. Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca umblam impiedicandu-ne prin intuneric. Patimile au pus tina pe ochii mintii, uitarea s-a intarit in noi ca un zid, impietrind in noi inimile noastre si toate impreuna au facut temnita in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina, asa risipind in desert zilele noastre, umbriti si dosaditi pana la pamant. Doamne, Cel ce vii intre oameni in taina, ai mila de noi si pune foc temnitei, aprinde dragostea in inimile noastre, arde spinii patimilor noastre si fa lumina sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, vino si Te salasluieste intru noi, impreuna cu Tatal si cu Duhul Tau cel Sfant. Caci Duhul Sfant se roaga pentru noi cu suspine negraite, cand graiul si mintea raman neputincioase. Doamne, Cel ce vii in taina, ai mila de noi, caci nu ne dam seama cat suntem de nedesavarsiti si cat esti de aproape de sufletele noastre si cat ne departam noi prin pacatele noastre. Ci lumineaza lumina Ta peste noi, ca sa vedem lumina prin ochii Tai, sa traim in veci prin viata Ta. Lumina si Bucuria noastra, slava Tie! Amin. |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Rugăciunea de fiecare zi a Sfîntului Ierarh Filaret al Moscovei
Doamne, nu ştiu ce să cer de la Tine. Tu unul ştii de ce am nevoie, Tu mă iubeşti pe mine mai mult decît pot să Te iubesc eu pe Tine. Părinte, dă robului Tău cele ce singur nu ştie a le cere. Nu îndrăznesc să cer nici cruce, nici mîngîiere: numai stau înaintea Ta. Inima mea e deschisă Ţie; Tu vezi trebuinţele mele pe care nu le ştiu eu. Vezi şi fă după mila Ta. Loveşte-mă şi mă tămăduieşte, doboară-mă şi mă ridică. Mă cutremur şi tac cu evlavie înaintea voinţei Tale sfinte şi a căilor Tale celor nepătrunse pentru mine. Mă aduc Ţie jertfă, nu am altă dorinţă decît numai să fac voia Ta; învaţă-mă să mă rog, singur roagă-Te în mine! Amin! |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Cea mai inalta forma a rugaciunii este atunci cand subconstientul unui om rosteste rugaciunea inimii concomitent cu activitatile cotidiene ale omului respectiv.
|
|
|
Realitatea e ruina unui vis
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Rugaciune pentru omul bolnav
Preaputernice şi slăvite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit în lume să tămăduieşti neputinţele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăinţă pe cei drepţi, ci pe cei păcătoşi, şi ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră! Din adâncul inimii Te rog să primeşti smerita mea nevoinţă şi această mică rugăciune a mea pentru cel încercat de boală! Mântuieşte-l, Doamne, precum ştii, ca un bun şi iubitor de oameni, şi rânduieşte Tu toate spre folosul său. Că noi neputincioşi suntem şi nu îl putem ajuta dacă nu ne vei lumina cu harul Tău. De e voia Ta, îl poţi pedepsi precum se cade pentru păcatele sale, tămăduindu-l cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea. Dar căzând înaintea Ta Te rog, îndură-te de robul Tău, potoleşte-i fierbinţeala, alină-i suferinţa, ridică-l din patul durerii. Să îi fie această încercare prin care trece spre îndreptarea vieţii, spre început bun mântuirii şi spre iertarea păcatelor. Şi dacă îi e de folos să ducă mai departe crucea bolii, fie, Doamne, după voia Ta, nu după voia noastră. Dăruieşte-i lui răbdare şi linişte, alungând de la el toată frica şi toată deznădejdea, ca să nu fie îngenuncheat de durere şi să cârtească sau să cadă în patima mâniei. Ajută-l, Iubitorule de oameni, ca văzând el mila Ta să cadă la picioarele Tale cu lacrimi de pocăinţă şi de mulţumire, ca să se învrednicească să audă glasul Tău cel sfânt: „Iertate îţi sunt păcatele!” Amin. __________________ |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
daniel a scris:
Rugaciune pentru omul bolnav Doamne ajuta ...AminPreaputernice şi slăvite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit în lume să tămăduieşti neputinţele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăinţă pe cei drepţi, ci pe cei păcătoşi, şi ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră! Din adâncul inimii Te rog să primeşti smerita mea nevoinţă şi această mică rugăciune a mea pentru cel încercat de boală! Mântuieşte-l, Doamne, precum ştii, ca un bun şi iubitor de oameni, şi rânduieşte Tu toate spre folosul său. Că noi neputincioşi suntem şi nu îl putem ajuta dacă nu ne vei lumina cu harul Tău. De e voia Ta, îl poţi pedepsi precum se cade pentru păcatele sale, tămăduindu-l cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea. Dar căzând înaintea Ta Te rog, îndură-te de robul Tău, potoleşte-i fierbinţeala, alină-i suferinţa, ridică-l din patul durerii. Să îi fie această încercare prin care trece spre îndreptarea vieţii, spre început bun mântuirii şi spre iertarea păcatelor. Şi dacă îi e de folos să ducă mai departe crucea bolii, fie, Doamne, după voia Ta, nu după voia noastră. Dăruieşte-i lui răbdare şi linişte, alungând de la el toată frica şi toată deznădejdea, ca să nu fie îngenuncheat de durere şi să cârtească sau să cadă în patima mâniei. Ajută-l, Iubitorule de oameni, ca văzând el mila Ta să cadă la picioarele Tale cu lacrimi de pocăinţă şi de mulţumire, ca să se învrednicească să audă glasul Tău cel sfânt: „Iertate îţi sunt păcatele!” Amin. __________________ E luata rugaciunea de la Harvard ,Oxford ,Sorbona sau Cambridge ? |
|
|
never give up hope
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
adi chicago a scris:
Doamne ajuta ...Amin De ce? Au sectiune si pt. asa ceva respectivii? E luata rugaciunea de la Harvard ,Oxford ,Sorbona sau Cambridge ? |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
ihdsimmeu a scris:
adi chicago a scris: Multi oameni de stiinta se roaga inainte de experimente...ateii de multe ori dau gres . Doamne ajuta ...Amin De ce? Au sectiune si pt. asa ceva respectivii? E luata rugaciunea de la Harvard ,Oxford ,Sorbona sau Cambridge ? |
|
|
never give up hope
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
|
|
|
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Mai mult