|
Bine ai venit,
Vizitator
|
|
|
Dar sau Blestem?
Sanatatea este un dar de la Dumnezeu si boala este plata pacatului, sau mai bine zis consecinta pacatului. Aceasta ar fi pe scurt invatatura ortodoxa despre sanatate si boala desi nu este chiar asa. Tainele lui Dumnezeu sunt mari si desi progresele medicale sunt uimitoare, inca sanatatea noastra se afla sub semnul hazadrului fiind determinata atat de modul nostru de viata cat si de lucrarea nevazuta a lui Dumnezeu. Daca modul de viata ni-l putem controla mai mult sau mai putin, - desi factorii externi independenti de vointa noastra au si ei un cuvant greu de spus (ex: mostenirea genetica, poluarea, ambientul social) - crestin fiind, eu sunt sigur ca cel mai greu cuvant in pastrarea sanatatii sau in aparitia bolii il are Dumnezeu. Biserica ne invata ca sanatatea este un dar de la Dumnezeu, deoarece ne permite sa lucram faptele cele bune si sa ne indeplinim datoriile, nefiind o povara pentru ceilalti. Insa si boala poate sa fie un dar de la Dumnezeu, un dar pe care Dumnezeu ni-l trimite din diverse motive: - ca plata a pacatului - pentru pacatele nespovedite fie din nepasare fie din uitare. In acest caz, boala ne curata in aceasta viata si ne elibereaza de povara nevazuta pe care pacatele au pus-o pe sufletul nostru - pentru a ne smeri si pentru a ne intari credinta - numai in boala putem sa simtim pe pielea noastra cat de firava este viata si cat de repede putem pieri. Aceasta neputinta smereste sufletul si ne problematizeaza, aducand in suflet o stare potrivnica rugaciunii si pocaintei. - pentru a ne feri de un rau mai mare - asa cum moartea vine pentru ca raul sa nu se inmulteasca (Dumnezeu in intelepciunea Lui stie momentul din care daca am mai trai, am face mai mult rau decat bine), boala poate sa fie trimisa temporar pentru a "ingradi" cumva raul pe care l-am putea face sanatosi fiind, sau pentru alte circumstante dincolo de intelegerea noastra. - pentru a ne darui o cununa pentru vesnicie: prin trairea suferintei si dezlipirea de toate dorintele trupesti si lumesti, atunci cand boala sau necazul care provoaca suferinta vin independent de noi, adica nu ni le-am provocat noi, dobandim arvuna vesnica. Oricare ar fi insa cauza si rostul bolii, raportarea noastra nu trebuie decat sa fie una plina de nadejde si de bucurie duhovniceasca. Se spune ca pe cel bolnav, Dumnezeu nu l-a uitat si i-a daruit boala ca sa se trezeasca duhovniceste si ca sa isi aduca aminte de moarte. Mai ales boala permanenta sau bolile frecvente pot sa constituie un "teren" deosebit de favorabil pentru trezvie si pocainta. Pentru voi... credeti in destin?... |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Destinul este credinta, credinta in El, credinta din noi...
Fiecare dintre noi avem un destin, asta pentru ca deja Dumnezeu stie ce noi vom alege. Numim destin pentru ca mergem pe un anume drum si ca nu avem drept sa alegem de mai multe ori in viata intr-un anume lucru. Avem fiecare drumul nostru, iar la sfarsit indiferent de alegerile noastre, tot in punctul ala ajungem... 1. Ce este cu adevarat destinul? 2. Il putem noi influenta cu faptele noastre? 3. Poate sa fie influentat destinul de credinta? 4. Sau este deja scris, si asa ramane, asta fiind si soarta? Sunt cateva dintre intrebarile pe care si le pun poate multi dintre noi. Haideti sa incercam sa raspundem asa cum putem la ele... |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Din cauza fluxului mare de comentarii
Multi dintre noi au nevoie de argumente serioase, chiar zdrobitoare, pentru a crede in Dumnezeu. Unii cred in existenta lui Dumnezeu datorita unor argumente faptice si filozofice puternice... altii cred in Dumnezeu datorita raspunsurilor la rugaciune, datorita calauzirii lui Dumnezeu in viata lor sau datorita modului in care El le-a schimbat viata. Astept... raspunsurile voastre |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
80% din omenire nu este crestina.
50 % din oameni nu au auzit de crestinism. Peste 30 % din omenire este politeista. Starea de boala, nefericirea, foamea, nastera sau moartea se manifesta la fel, la 100 % din oameni. Despre ce discutam, despre lucruri general valabile sau despre lucruri concrete? |
|
|
Ce este, este.
Ce nu este, nu este. Asta este!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
daniel a scris:
Dar sau Blestem? Multa sanatate si.... Doamne-ajuta! Sanatatea este un dar de la Dumnezeu si boala este plata pacatului, sau mai bine zis consecinta pacatului. Aceasta ar fi pe scurt invatatura ortodoxa despre sanatate si boala desi nu este chiar asa. Tainele lui Dumnezeu sunt mari si desi progresele medicale sunt uimitoare, inca sanatatea noastra se afla sub semnul hazadrului fiind determinata atat de modul nostru de viata cat si de lucrarea nevazuta a lui Dumnezeu. Hm! E cu dus si intors,... oarecum inteleg ca vrei sa spui ca din cauza ca noi nu putem sti lucrurile mai dinainte atunci vorbim de hazard! Totusi hazardul are de a face cu pura intamplare, pe cand ca si crestin, (cum spui putin mai jos), trebuie sa scoti din vocabular acest cuvant "hazard".... Daca modul de viata ni-l putem controla mai mult sau mai putin, - desi factorii externi independenti de vointa noastra au si ei un cuvant greu de spus (ex: mostenirea genetica, poluarea, ambientul social) - crestin fiind, eu sunt sigur ca cel mai greu cuvant in pastrarea sanatatii sau in aparitia bolii il are Dumnezeu. Si totusi de multe ori, din pricina liberului arbitru, mai ales aparitia bolii, are de a face si de modul nostru de viata! Aici nu vorbim de atotcunoasterea Domnului, care mai dinainte cunoscand totul...Dar ma refer la faptul ca de multe ori in Sf. Scriptura apare ideea: Dumnezeu i-a lasat in voia mintii lor blestemate asa ca de aici poate sa iasa orice boala... Biserica ne invata ca sanatatea este un dar de la Dumnezeu, deoarece ne permite sa lucram faptele cele bune si sa ne indeplinim datoriile, nefiind o povara pentru ceilalti. Insa si boala poate sa fie un dar de la Dumnezeu, un dar pe care Dumnezeu ni-l trimite din diverse motive: Boala nu e neaparat un dar (este clar urmare a pacatului), insa de multe ori El foloseste boala spre binele nostru: atat moartea cat si boala pt. crestini nu mai sunt dusmani ci devin buni aliati! - ca plata a pacatului (adamic prietene, restul....)- pentru pacatele nespovedite fie din nepasare fie din uitare. In acest caz, boala ne curata in aceasta viata si ne elibereaza de povara nevazuta pe care pacatele au pus-o pe sufletul nostru Cu parere de rau ca te dezamagesc (dar de fapt cu parere de bine ca nu e asa... - pentru a ne smeri si pentru a ne intari credinta - numai in boala putem sa simtim pe pielea noastra cat de firava este viata si cat de repede putem pieri. Aceasta neputinta smereste sufletul si ne problematizeaza, aducand in suflet o stare potrivnica rugaciunii si pocaintei. Aici ....suta la suta cooooooooooooooooorect, cel putin din punctul meu de vedere.... - pentru a ne feri de un rau mai mare - asa cum moartea vine pentru ca raul sa nu se inmulteasca (Dumnezeu in intelepciunea Lui stie momentul din care daca am mai trai, am face mai mult rau decat bine), boala poate sa fie trimisa temporar pentru a "ingradi" cumva raul pe care l-am putea face sanatosi fiind, sau pentru alte circumstante dincolo de intelegerea noastra. Poate ai sa razi dar in ce ma priveste, chiar m-am gandit foarte serios in acest sens. Cred ca am si spus ceva (tot in acest sens....) in "hai sa ne cunoastem"! Si apropo: Am auzit ca ciobanii cand au de a face cu oi care sunt bezmetice, le rupe un picior si li-l pune in atela! Ar parea crud ce fac acestia, dar hai sa fim seriosi, ce e mai bine, sa fi oloaga (ca oaie) sau sa fie mancata de lup? - pentru a ne darui o cununa pentru vesnicie: prin trairea suferintei si dezlipirea de toate dorintele trupesti si lumesti, atunci cand boala sau necazul care provoaca suferinta vin independent de noi, adica nu ni le-am provocat noi, dobandim arvuna vesnica. Idem raspunsul de la - cu plata pacatului.... Oricare ar fi insa cauza si rostul bolii, raportarea noastra nu trebuie decat sa fie una plina de nadejde si de bucurie duhovniceasca. Se spune ca pe cel bolnav, Dumnezeu nu l-a uitat si i-a daruit boala ca sa se trezeasca duhovniceste si ca sa isi aduca aminte de moarte. Mai ales boala permanenta sau bolile frecvente pot sa constituie un "teren" deosebit de favorabil pentru trezvie si pocainta. Cooooooooooorect... Pentru voi... credeti in destin?... DESTÍN, destine, s.n. 1. Soartă, viitor. 2. Forţă sau voinţă supranaturală despre care se crede că hotărăşte în mod fatal şi irevocabil tot ce se petrece în viaţa omului; fatalitate. – Din fr. destin. Asa ca afara de viitor...sub nici o forma nu pot fi de acord ca Domnul Dumnezeu are din vesnicie pe cineva de pierdut! |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Petru a scris:
80% din omenire nu este crestina. Daca la procentul de 80% mai ca as crede, la 50% cred ca procentul e exagerat: Cuvantul lui Dumnezeu este cu mult mai raspandit decat acest procent! Tot ce este general valabil despre Domnul Dumnezeu este cat se poate de concret! Multa sanatate si..... Doamne-ajuta! 50 % din oameni nu au auzit de crestinism. Peste 30 % din omenire este politeista. Starea de boala, nefericirea, foamea, nastera sau moartea se manifesta la fel, la 100 % din oameni. Despre ce discutam, despre lucruri general valabile sau despre lucruri concrete? |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
daniel a scris:
Destinul este credinta, credinta in El, credinta din noi... Aici ti-as raspunde cu un verset din Sf. Scriptura care spune: Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica!" Daca ar fi asa cam cum ai prezentat lucrurile si cum de fapt multi le gandesc (nu spun ca asa gandesti si tu), ar insemna ca Domnul Dumnezeu minte....ori in acest verset iarasi apare .... liberul arbitru....Multa sanatate si .... Doamne-ajuta! Fiecare dintre noi avem un destin, asta pentru ca deja Dumnezeu stie ce noi vom alege. Numim destin pentru ca mergem pe un anume drum si ca nu avem drept sa alegem de mai multe ori in viata intr-un anume lucru. Avem fiecare drumul nostru, iar la sfarsit indiferent de alegerile noastre, tot in punctul ala ajungem... 1. Ce este cu adevarat destinul? 2. Il putem noi influenta cu faptele noastre? 3. Poate sa fie influentat destinul de credinta? 4. Sau este deja scris, si asa ramane, asta fiind si soarta? Sunt cateva dintre intrebarile pe care si le pun poate multi dintre noi. Haideti sa incercam sa raspundem asa cum putem la ele... |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
''Sănătatea o poţi păstra cu adevărat doar prin deplina conştientizare a Identităţii tale: „Sunt Copilul Domnului şi sunt creat din Lumină, după Chipul şi Asemănarea Sa”, pentru că, deopotrivă Domnul, „Tatăl Nostru, prin Iubirea cea nemărginită” şi Lumina sunt Fundamental incompatibile cu suferinţa, întunericul sau cu boala, indiferent pe ce plan se manifestă ele.
Elementele definitorii ale Sinelui Adevărat, Dumnezeu şi Lumină (adică Scânteia Divină) sunt prezente în noi, precum şi natura esenţială a Divinităţii Supreme, Iubirea. Credinţa, doar credinţa noastră poate descătuşa aceste Forţe Divine şi ne poate transforma, prin Dăruirea de Sine, în ceea ce suntem în fapt, Fiinţe de Lumină! Vindecarea se află chiar în noi, în mintea şi în sufletul nostru, în ceea ce gândim, în ceea ce înfăptuim, în acţiunile noastre de zi cu zi... aceasta este taina cea adevărată a vindecării! '' |
|
|
LIFE IS TOO SHORT TO WASTE TIME!
**~** DUREREA E TEMPORARA, VICTORIA E PERMANENTA!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Credinta, doar credinta noastra, nu poate decat impreuna cu pocainta (adica intoarcerea la Domnul Dumnezeu) sa aiba efectul scontat de catre Domnul pentru noi! Viata noastra trebuie sa aiba o intorsatura de 180 de grade, adica sa ne intoarcem cu spatele la ce am fost si am trait pana la un moment dat al vietii si sa ne incredintam in mana Domnului: In Vechiul Testament Domnul foloseste cuvantul intoarcere, in Noul Testament este folosit cuvantul pocainta! Daca omul nu se pocaieste de viata Lui, credinta lui poate sa se asemene cu cea a dracilor [si acestia cred, (ba chiar se infioara) in Domnul Dumnezeu dar nu fac voia Lui]. Din momentul pacatului adamic (tot amintesc de asta) omul nu are nimic bun in el: unul din Psalmi (de fapt sunt foarte multe locuri in Sf. Scriptura unde se aminteste despre acest adevar) chiar spune: "Dat toti s-au ratacit,toti s-au stricat, nu este nici unul care sa faca binele, nici unul macar!" Asa ca e nevoie pt. fiecare din toti cei creati, intr-adevar, dupa chipul si asemanarea Lui, sa faca stanga-mprejur, cu viata lor, ca sa fie valabile toate cele scrise mai sus....
|
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
cam mare schimbarea de 180*, ce noi traim doar in pacat? nu ne mai caim si noi, nu mai facem fapte bune? daca ar trebui sa ma schimb 180* cred ca ar trebui sa ma calugaresc!
|
|
|
LIFE IS TOO SHORT TO WASTE TIME!
**~** DUREREA E TEMPORARA, VICTORIA E PERMANENTA!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Sigur calugaria nu ar ajuta la nimic....
|
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Becali e controversat .....imi place ca personaj, caci face audientza ca showman, ma distreaza aparitiile lui televizate.....ce apreciez eu la el? ca din primii bani, el a ridicat intai o biserica si mai tarziu, cand a strans altii si-a facut casa!cati ar face ca el? asa e el, ajuta, dar vrea sa fie si premarit pt asta!sunt multi care ar putea ajuta si n-o fac...........
|
|
|
LIFE IS TOO SHORT TO WASTE TIME!
**~** DUREREA E TEMPORARA, VICTORIA E PERMANENTA!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Am vrut sa spun altceva...Becali (sincer) nu ma prea intereseaza ca personaj (dar atat cat ma intereseaza pt. mine este exemplul perfect de cum sa nu fi ca om si de ce nu, ca si crestin !)Asta nu inseamna ca nu ii doresc tot binele din lume si ca nu apreciez gesturile lui filantropice si nu de putine ori "filantropice" (cel ajutat si de-aici iese in castig)! Am vrut sa scot in evidenta o mentalitate gresita pe care o etaleaza : Poate sa aiba toata averea din lume, si sa si-o dea toata saracilor, daca nu stie (sau nu vrea... din pricina egoului sau enorm) cum poate sa-si mantuiasca sufletul...totul e zero! Pentru el ma refer... ca pentru saracul ajutat....asa-i, inseamna mult ajutorul lui Becali (indiferent de ceea ce sta, in spatele gestului)! Multa sanatate si ... Doamne-ajuta!
|
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Mariuse, mantuirea sufletului este individuala, se pot mantui comunitati acolo unde salasluieste acel CRED, e departe de mine sa ne judecam aproapele, noi asemenea lui...
Ce stim despre somatizare? Ce suferinte psihice se ascund in spate bolilor noastre? |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
daniel a scris:
Mariuse, mantuirea sufletului este individuala, se pot mantui comunitati acolo unde salasluieste acel CRED, e departe de mine sa ne judecam aproapele, noi asemenea lui... Prietene, mantuirea nu este decat... individuala, cum ai spus la inceput...nu exista mantuire colectiva! Eu nu am judecat pe nimeni ci doar am dat un exemplu ca nu poate fi cumparata mantuirea... asa s-a intamplat, ca in acea perioada, tocmai a aparut acea informatie, cum ca respectivul vrea sa isi cumpare mantuirea!!! Ce stim despre somatizare? Ce suferinte psihice se ascund in spate bolilor noastre? |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Mai mult